Fałszywi policjanci w rękach tych prawdziwych - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Gorzów Wielkopolski

Fałszywi policjanci w rękach tych prawdziwych

Data publikacji 20.01.2016

Trzech mieszkańców stolicy podających się za funkcjonariuszy Policji, którzy oszukali starszą osobę na 15 tysięcy złotych, jest już w rękach policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. To efekt skutecznie wykonanych czynności operacyjnych, które pozwoliły na szybkie wytypowanie osób i ich dynamiczne zatrzymanie. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Tym razem historia związana z przekazaniem pieniędzy fałszywym funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji kończy się happy endem. Możliwe to jednak było dzięki profesjonalnie wykonanym czynnościom przez gorzowskich policjantów, którzy odzyskali całą utraconą sumę -15 tysięcy złotych. Atak oszustów miał miejsce w Gorzowie Wlkp. w poniedziałek /18 stycznia/. Łącznie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. odnotowali tego dnia blisko 10 takich przypadków. Większość gorzowian przed wspomnianymi próbami ataków wyszło obronną ręką, nie wdając się w telefoniczne dyskusje z nieznajomymi. Sygnały od mieszkańców docierały do oficera dyżurnego gorzowskiej Komendy. Jeden pochodził od 83-latki, która dała ostatecznie wiarę przekonaniom płynącym od fałszywym funkcjonariuszy, wypłacając z banku i przekazując im swoje oszczędności. Oszuści lekką ręką wzbogacili się o 15 tysięcy złotych. 

 

Proces wykrywczy za osobami, które podawały się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzili kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie. Oni też uruchomili wszystkie procedury, aby zatrzymać oszustów.  Praca operacyjna trwała na dobre. Co chwile dochodziły nowe wątki i punkty odniesienia, które momentalnie analizowane były przez kryminalnych z Gorzowa. Wkrótce praca śledczych przyniosła zamierzony efekt. Wytypowano osoby, które mogły stać za atakami na pieniądze gorzowian. Zebrana przez policjantów z Komendy Miejskiej w Gorzowie Wlkp. wiedza pozwoliła na dotarcie do oszustów. Ci byli już w drodze powrotnej do stolicy. W Deszcznie policyjne radiowozy nieoznakowane zajechały drogę osobowemu hyundai’owi. Po chwili na miejsce dołącza radiowóz ruchu drogowego. Trzy osoby nie mają szans na ucieczkę.

 

To mieszkańcy Warszawy w wieku 60, 28 i 24 lat. Najmłodszy niedawno opuścił więzienne kraty, gdzie odbywał karę za inne przestępstwo. Przy zatrzymanych śledczy zabezpieczyli 15 tysięcy złotych. Wszyscy zostali osadzeni w Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. We wtorek/ 19 stycznia/ wykonano z nimi czynności procesowe. Wszyscy usłyszeli zarzuty związane z oszustwem. Grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. i jest rozwojowa.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

foto: st. sierż. Tomasz Bartos

Ładowanie odtwarzacza...