Bezpieczny wypoczynek nad wodą - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data publikacji 08.08.2016

Wakacje trwają w najlepsze. Lubuscy policjanci kontrolują zachowania najmłodszych w trosce o ich zdrowie i życie. Sprawdzamy formy spędzania wolnego czasu na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest bezpieczeństwo nad wodą. „Lubuskie Mazury” to tereny piękne ale wymagające intensywnej służby policyjnych wodniaków aby nikomu nic się nie stało.

Trwają wakacje. O bezpieczny wypoczynek nad wodami lubuskiego dbają policjanci. Sprawdzamy akweny gdzie nie zawsze dostępna jest profesjonalna pomoc wykwalifikowanych ratowników. Stawy, glinianki, nieczynne żwirownie wypełnione wodą czy nawet jeziora i rzeki. Jesteśmy tam, aby sprawdzić czy młodzieńcza fantazja i emocje nie biorą góry nad zdrowym rozsądkiem. Ten jest nieoceniony ale nie zawsze wszyscy z niego korzystają. Zwłaszcza, że w grupie oraz po spożyciu alkoholu w głowie rodzą się różne pomysły, które szybko są realizowane. Nieoceniona jest tutaj rola rodziców i opiekunów aby o zagrożeniach nad wodą cały czas informować. Ta błędów nie wybacza i rzadko kiedy daje drugą szansę. Więc każde działanie wychowawcze, profilaktyczne wzmacnia młodego człowieka w jego kontakcie z zagrożeniem. Warto w takie działanie inwestować.

Lubuscy policjanci często wykorzystują profesjonalny sprzęt, aby dotrzeć tam gdzie młodzi ludzie biwakują lub celowo spędzają czas z dala od dorosłych. Policyjne łodzie z policjantami przeszkolonym w niesieniu pomocy na wodzie w wakacyjne dni pływają niemal codziennie. Młodzi widząc policjantów rezygnują z nieodpowiedzialnych zachowań. To ważny element prewencyjny. Ale w wielu sytuacjach mundurowi muszą po prostu interweniować. Chcemy, żeby sytuacji takich było jak najmniej ale doświadczenie policjantów wskazuje, że pracy nad wodą w wakacyjne dni z pewnością nie zabraknie. Jesteśmy do dyspozycji wypoczywających, ale to po ich stronie należy wybór zasad, które należy przestrzegać, aby cało i zdrowo wrócić do domu. Apelujemy zatem o rozsądek. Póki co młodzież spisuje się bez zastrzeżeń. Do 8 sierpnia w lubuskiem nikomu z młodocianych podczas wakacji nie stała się krzywda. Niech tak zostanie.

 

Utonięcia w lubuskiem od stycznia 8 sierpnia w 2015 i 2016 roku

 

utonięcia 2015

utonięcia 2016

 

miesiące

w tym małoletni

miesiące

w tym małoletni

styczeń

1

0

1

0

luty

0

0

0

0

marzec

3

0

1

0

kwiecień

1

0

0

0

maj

1

0

0

0

czerwiec

2

0

3

0

lipiec

3

1

3

0

sierpień

6

1

2

0

Razem

17

2

10

0

         

 

wakacje 2015 - od 26.06.2015

wakacje 2016

miesiące

w tym małoletni

miesiące

w tym małoletni

czerwiec

0

 

1

 

lipiec

3

1

3

 

sierpień

6

1

2

 

Razem

9

2

6

0

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

st. sierż. Maciej Kimet