Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Finał XVIII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne wakacje z Lupo" przed nami

Data publikacji 13.06.2017

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Fundacją „Contra Crimen”, Szkołą Podstawową nr 18 w Zielonej Górze i Województwem Lubuskim organizuje Finał XVIII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie pn. „Bezpieczne wakacje z Lupo”. Do Zielonej Góry przyjedzie 12 zawodników reprezentujących powiaty naszego województwa. Uczniowie klas V-VI szkół podstawowych pokonali w eliminacjach powiatowych 16 669 uczestników Turnieju. Turniej otrzymał honorowy patronat Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak i realizowany jest w ramach Wojewódzkiego Programu Prewencyjnego pn. „LUPO”.

Finał Turnieju odbędzie się 14 czerwca 2017 r. (środa) w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze w godz. 10.00 – 14.00. Finał podsumowuje cykl spotkań profilaktycznych, które policjanci woj. lubuskiego realizowali od marca 2017 r. W spotkaniach udział wzięło 16 669 uczniów klas V-VI szkół podstawowych woj. lubuskiego.

Celem Turnieju jest ograniczanie przestępczości oraz zjawisk patologicznych wśród dzieci i młodzieży poprzez edukację z zakresu przeciwdziałania przemocy (w tym cyberprzemocy), bezpieczeństwa na imprezach masowych, zasad ruchu drogowego, bezpiecznych zachowań i sposobów unikania zagrożeń, uzależnień i zdrowego stylu życia oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Po zapoznaniu się z regulaminem zawodnicy przystąpią do zadania praktycznego tj. „Miasteczka Ruchu Drogowego”. Tą konkurencję oceni funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego KWP Gorzów Wlkp. Następnie finaliści usiądą do Testu Wiedzy, w którym będą musieli zmierzyć sięz 30 pytaniami i wybrać z trzech odpowiedzi tą jedną prawdziwą. Pytania zawierają treści z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpiecznych zachowań, przeciwdziałania przemocyi cyberprzemocy, a także przeciwdziałania uzależnieniom i zasad ruchu drogowego.

Na koniec trójka najlepszych uczestników przystąpi do ścisłego finału – zadania praktycznego z pierwszej pomocy przedmedycznej, którą oceni ratownik medyczny.

Do Zielonej Góry przyjadą następujący uczniowie klas V-VI województwa lubuskiego wyłonieni w ramach eliminacji powiatowych:

1.

Zespół Edukacyjny
w Nowinach Wielkich

Łukasz Zięba
(KMP Gorzów Wlkp.)

2.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Ołoboku

Jakub Kancelarczyk
(KPP Świebodzin)

3.

Społeczna Szkoła Podstawowa w Żarach

Piotr Maćków (KPP Żary)

4.

Szkoła Podstawowa w Mirocinie Dolnym

Jakub Małańczak
(KPP Nowa Sól)

5.

Szkoła Podstawowa im. Jana Dekerta w Bledzewie

Kamil Wyka (KPP Międzyrzecz)

6.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza
w Zielonej Górze

Filip Szumowski
(KMP Zielona Góra)

7.

Publiczna Szkoła Państwowa nr 1 w Żaganiu

Alan Kojda (KPP Żagań)

 

8.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzepinie

Wiktoria Mańkowska
(KPP Słubice)

9.

Zespół Placówek Oświatowych w Zwierzyniu

Bartosz Skiba
(KPP Strzelce Kraj.)

10.

Zespół Szkół Samorządowych w Bobrowicach

Wiktoria Cholewińska
(KPP Krosno Odrz.)

11.

Szkoła Podstawowa w Łysinach

Julia Wolak (KPP Wschowa)

12.

Szkoła Podstawowa im. Polskich Strażaków
w Trzemesznie

Paweł Żarkowski
(KPP Sulęcin)

Nagrody zakupiła Fundacja Contra Crimen w Gorzowie Wlkp. dzięki wsparciu finansowemu WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO. Wspiera nas organizacyjnie również Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. i Szkoła Podstawowa nr 18 w Zielonej Górze.

W Komisji Turniejowej zasiądą eksperci Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. (Piotr Wójciak) i Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. (Krzysztof Słapczyński Dyrektor Delegatury w Zielonej Górze) oraz ratownik medyczny Robert Sołtys i Przewodniczący Komisji turniejowej Zbigniew Pytka - Naczelnik Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

Turniej realizowany jest w ramach wojewódzkiego programu prewencyjnego pn. „LUPO” i działań prewencyjnych „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

 

Opracował: Wydział Prewencji KWP Gorzów Wlkp.