Policjanci dbają o bezpieczeństwo nad wodą i na obozowiskach - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Policjanci dbają o bezpieczeństwo nad wodą i na obozowiskach

Data publikacji 21.08.2017

„Bezpieczne wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” to działania prewencyjne, w ramach których policjanci wspólnie z innymi służbami sprawdzają miejsca zorganizowanych form wypoczynku, a także prowadzą kontrole na wodzie i terenach przywodnych. Celem prowadzonych akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim wypoczywającym.

KPP w Krośnie Odrzańskim

Kontrole kąpielisk, terenów przywodnych, a także miejsc zorganizowanego wypoczynku, to jedne z głównych zadań realizowanych w ramach działań „Bezpieczne wakacje”, a także „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Mając na względzie zapewnienie bezpieczeństwa odpoczywającym policjanci wspólnie ze Strażą Rybacką, Leśną oraz ratownikami WOPR kontrolują rzeki, jeziora oraz tereny przywodne sprawdzając czy osoby przebywające nad wodą dbają o bezpieczeństwo własne, a także osób będących pod ich opieką. W szczególności, czy nie spożywają alkoholu, a następnie pod jego działaniem wchodzą do wody oraz czy nie sprawują opieki nad dziećmi w sposób niewłaściwy. Kontrolom poddawani są także kierowcy, którzy łamiąc przepisy wjeżdżają do lasu, a także niejednokrotnie zostawiają nieporządek w miejscu postoju. Ponadto policjanci wykorzystując łódź pontonową będącą na wyposażeniu krośnieńskiej komendy, obejmują większym zasięgiem teren swojego działania i docierają do miejsc szczególnie narażonych na kłusownictwo. Wspólnie z innymi służbami kontrolują wędkarzy, sprawdzając sposób łowienia ryb oraz czy posiadają wymagane dokumenty uprawniające ich do połowu.

Realizując działania prewencyjne, policjanci docierają również do organizatorów kolonii, półkolonii i obozów, sprawdzając czy osoba odpowiedzialna za daną formę wypoczynku dopełniła wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Dzięki współpracy służb, kontrole przeprowadzane są kompleksowo, co też pozwala na szybkie wyeliminowanie ewentualnych błędów. Ostania taka kontrola miała miejsce w piątek (18 sierpnia). Policjanci, wspólnie z przedstawicielami Straży Pożarnej oraz Nadleśnictwa Brzózka, odwiedzili Ośrodek Wypoczynkowy w Dąbiu, gdzie odbywa się obóz sportowy. Sprawdzeniu poddane były między innymi dokumenty związane z organizacją obozu, domki wypoczynkowe w których nocuje młodzież, a także wyposażenie ich w podręczny sprzęt gaśniczy. Sprawdzane były także procedury dotyczące ewakuacji w związku z zagrożeniem wywołanym przez pożar lub trudne warunki atmosferyczne. Na zakończenie spotkania sierż. szt. Sylwia Betka przekazała organizatorowi ulotki zawierające najważniejsze zagadnienia związane z bezpiecznym spędzaniem czasu nad wodą.

Źródło: asp. szt. Justyna Kulka

 

KPP w Sulęcinie

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie już od początku wakacji rozpoczęli kontrole miejsc letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w powiecie sulęcińskim. Spotkania realizowane w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” potrwają do zakończenia wakacji. Podczas piątkowej kontroli (18 sierpnia) w Lubniewicach policjanci wspólnie z przedstawicielem Kuratorium Oświaty odwiedzili dzieci spędzające czas na kolonii i obozie sportowym. Wizyta miała na celu sprawdzenie czy dzieci, które przyjechały na wakacje są bezpieczne i czy przebywają w dobrych warunkach. Z organizatorami placówek wypoczynku omówione zostały zagadnienia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom, a także sprawdzenie miejsc pod względem technicznym i organizacyjnym. Podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą policjanci przypomnieli jak zachowywać się odpowiedzialnie oraz jakich przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli, zabaw nad wodą i spacerów w lesie. Po zakończonej pogadance policjanci przekazali uczestnikom ulotki informacyjne związane z bezpiecznym wypoczynkiem.

Źródło: asp. szt. Alina Słonik