Aktualności

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Data publikacji 19.10.2017

W dniach od 16 do 20 października 2017 r. po raz kolejny w całej Polsce obchodzimy Tydzień Mediacji. Jest to inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości organizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji. Święto to służy popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów.

Policja jest jednym z partnerów wspierających kampanię. W Sądzie Rejonowym w Nowej Soli we wtorek,17 października w godz. 9.00-14.00 odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła Pani Prezes Sądu- Monika Dembowiak, mediator- Agnieszka Nowacka oraz rzecznik prasowy nowosolskiej Policji- st.sierż. Justyna Sęczkowska. Na mediacje mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy powiatu nowosolskiego, aby skorzystać z porady specjalistów.

Tegoroczne obchody, wzorem lat ubiegłych, przebiegają pod hasłem „Masz prawo do mediacji” i opierają się głównie na propagowaniu inicjatyw lokalnych, włączaniu lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów ds. mediacji i sędziów (w postaci konferencji, prelekcji, symulacji mediacji, pikników rodzinnych, debat, seminariów, dyżurów mediatorów etc.). Takie formy promocji mediacji mają szansę dotrzeć do jak najszerszego grona osób.

Przez cały tydzień, od 16 do 20 października na terenie całego kraju odbędą się spotkania, konferencje oraz seminaria poświęcone zagadnieniu mediacji. Jednym z celów tych działań jest możliwość spotkania z mediatorem i uzyskania informacji, co zrobić, żeby skorzystać z mediacji, jak przebiega postępowanie mediacyjne i jakie przynosi korzyści. Dyżury mediatorów organizowane są w sądach, prokuraturach, komendach Policji, siedzibach organizacji pozarządowych czy placówkach oświatowych.

Przez cały tydzień m.in. w sądach i siedzibach organizacji pozarządowych dyżurują mediatorzy, którzy udzielają bezpłatnych porad i informacji o korzyściach płynących z mediacji. Program obchodów Tygodnia Mediacji i listy dyżurów mediatorów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych działań zamieszczone zostały na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl oraz na stronach internetowych sądów i pozostałych partnerów przedsięwzięcia.

Zalety mediacji:

→ szybsza i tańsza niż złożone postępowanie sądowe

→ mniej stresująca i mniej formalna niż proces w sądzie

→ jest poufną drogą do porozumienia- kończy postępowanie

→ jest zaspokojeniem potrzeb wszystkich stron i prowadzi do kompromisu

→ jest nastawiona na przyszłość

→ jest dobrowolna, a każda ze stron ma wpływ na jej przebieg

→ jest prowadzona przez neutralnego i bezstronnego mediatora

 

Szczegółowe informacje o metodzie pokojowego rozwiązywania konfliktów jaką są mediacje, znajdziesz na stronie

www.mediacja.gov.pl

 

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Powrót na górę strony