Rozdaliśmy odblaski, rozdaliśmy bezpieczeństwo - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Nowa Sól

Rozdaliśmy odblaski, rozdaliśmy bezpieczeństwo

Data publikacji 31.10.2017

Nowosolska drogówka prowadziła działania pod nazwą „Niechronieni". Policyjna akcja ukierunkowana była na bezpieczeństwo pieszych oraz kierujących jednośladami. Policjanci apelowali do tej grupy uczestników ruchu drogowego o noszenie odblasków, które znacznie poprawiają ich widoczność. Podczas porannej akcji mundurowi rozdawali pieszym i rowerzystom odblaski, podnosząc tym samym poziom ich bezpieczeństwa na drodze.

Działania przeprowadzone przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego nowosolskiej jednostki zostały podjęte z myślą o pieszych i rowerzystach. Mundurowi skupili swoją uwagę również na kierujących samochodami, w szczególności w odniesieniu do popełnianych przez nich wykroczeń wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci stale monitorują problem związany z bezpieczeństwem pieszych. Analiza zagrożeń wyraźnie wskazuje, że najczęstsze przyczyny wypadków z ich udziałem to:

  • nieostrożne wejście na jezdnię,
  • przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych,
  • wtargnięcie na jezdnię zza pojazdu,
  • przemieszczanie się po niewłaściwej stronie drogi.

W ramach działań „Niechronieni” funkcjonariusze wręczali pieszym i rowerzystom kamizelki odblaskowe poprawiając tym samym ich widoczność, która w okresie jesienno – zimowym jest znacznie ograniczona.

Policjanci stale przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Elementy te są dostępne obecnie w różnych formach tj. opaski, zawieszki czy kamizelki. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu widzenia świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków jazdy. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w zderzeniu z rozpędzonym samochodem mają niewiele szans.

 

Źródło: st. sierż. Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli