Policjanci rozdawali odblaski – najmłodsi widoczni na drodze - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Policjanci rozdawali odblaski – najmłodsi widoczni na drodze

Data publikacji 30.11.2017

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie w ostatnich dniach przekazywali pieszym oraz rowerzystom elementy odblaskowe. Działania prowadzone były rano i po południu, kiedy wiele osób udaje się do bądź wraca ze szkoły lub pracy, a na dworze panuje już zmrok. Celem działań jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pieszym - niechronionym uczestnikom ruchu oraz zapobieganie zdarzeniom drogowym z ich udziałem.

Od tego czy zostaniesz widoczny na drodze może zależeć Twoje życie. Dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego rozdawali mieszkańcom Świebodzina i okolicznych miejscowości elementy odblaskowe. Celem działań funkcjonariuszy jest zapobieganie zdarzeniom drogowym z tzw. „niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego”. Są to głównie osoby piesze oraz rowerzyści, czyli osoby najbardziej narażone podczas zdarzeń drogowych. Nie są oni bowiem chronieni elementami konstrukcyjnymi, pasami bezpieczeństwa tak jak kierowcy i pasażerowie aut. Panujące na zewnątrz warunki sprzyjają niestety takim zdarzeniom. W godzinach porannych kiedy udajemy się do pracy lub szkoły panuje jest jeszcze ciemno, a z kolei po południu bardzo szybko zapada zmierzch. Niestety wśród pieszych przeważa ciemna kolorystyka ubrań, a od tego, jak szybko zostaniemy zauważeni zależeć może nasze życie.

Policjanci podczas działań uczą także prawidłowych zachowań oraz wzajemnego szacunku w relacjach pieszy – kierujący. Przypominamy o zachowaniu ostrożności i zwalnianiu w rejonach przejść dla pieszych i przystanków. Apelujemy również do pieszych o niewbieganie na jezdnie zza przeszkody oraz upewnianiu się co do możliwości przejścia na drugą stronę drogi. Mundurowi skupili swoją uwagę przede wszystkim w miejscach, w których można będzie spotkać dzieci i młodzież idącą do szkół bądź spędzającą czas wolny. Działania policjantów na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzone są przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Świebodzin.

 

Źródło: sierż. sztab. Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie