Zachowajmy ostrożność przy użyciu fajerwerków - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Nowa Sól

Zachowajmy ostrożność przy użyciu fajerwerków

Data publikacji 21.12.2017

Wielu z nas Nowy Rok przywita przy wybuchach petard i fajerwerków. Apelujemy o dużą rozwagę przy używaniu środków pirotechnicznych. Dla jednych to dobra zabawa, dla innych ogromny strach. Policjanci będą sprawdzać punkty sprzedaży materiałów pirotechnicznych oraz tego kto, gdzie i kiedy ich używa.

Nowosolscy policjanci przypominają, że używanie środków pirotecznicznych jest dozwolone tylko w wyznaczonych terminach. Za używanie fajerwerków niezgodnie z prawem, tj. kodeksem wykroczeń i prawem miejscowym grozi grzywna. Dla ludzi może nie jest to tak uciążliwe, jak dla zwierząt. Zwierzęta panicznie boją się huku petard. Najbardziej narażone na hałas są psy, które mają wyostrzony słuch. Większość z nich ogromnie się boi, wpada w panike i ucieka. Kto nie zastosuje się do zakazu używania środków pirotecznicznych może liczyć na mandat sięgający nawet 500 złotych. Sylwestrowe zabawy z fajerwerkami często kończą się tragicznie - ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są przede wszystkim dzieci, młodzież oraz pijani dorośli. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak zachować ostrożność i na co zwrócić uwagę, przy używaniu środków pirotechnicznych.

Podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami:

1. Nie używaj żadnych materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków.
2. Kupuj materiały pirotechniczne, na których można znaleźć polską instrukcję obsługi.
3. Posługuj się fajerwerkami zgodnie z zaleceniami producenta.
4. Nie trzymaj odpalonych materiałów pirotechnicznych w rękach.
5. Używaj fajerwerków na otwartej przestrzeni, nie kieruj ich w stronę ludzi i zabudowań, a także zachowaj bezpieczną odległość.
6. Jeśli odpalone materiały pirotechniczne nie eksplodują, pod żadnym pozorem nie manipuluj przy nich i nie podchodź.


st. sierż. Justyna Sęczkowska

KPP Nowa Sól