DERBY ZIEMI LUBUSKIEJ- ZADBALIŚMY, ABY BYŁO BEZPIECZNIE - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

DERBY ZIEMI LUBUSKIEJ- ZADBALIŚMY, ABY BYŁO BEZPIECZNIE

Data publikacji 28.05.2018

Ponad 200 lubuskich policjantów wspomaganych funkcjonariuszami oddziałów prewencji ze Szczecina i Poznania zaangażowanych było w zapewnienie bezpieczeństwa kibicom czarnego sportu. W Zielonej Górze na słynnej W69 na żużlowym święcie było spokojnie i bezpiecznie. Podziękowania należą się kibicom oraz policjantom, którzy sprawili, że o 95. derbach mówimy tylko i aż jako o wydarzeniu sportowym i bezpiecznym.

Dla lubuskich policjantów niedziela była sporym wyzwaniem w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Zielonej Góry. Od rana pełna mobilizacja przy zabezpieczeniu wizyty Prezydenta RP, który odwiedził to miasto, aby oddać hołd uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku. Bezpośrednio po tych uroczystościach już pełna gotowość do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim miłośnikom czarnego sportu. Święto, jakim są lubuskie derby żużlowe sprawia, że w takie dni na próżno szukać wolnego miejsca na stadionie. Tak było i tym razem.

Tak znacząca operacja policyjna, jaką jest zabezpieczenie lubuskich derbów na żużlu, nie jest przedsięwzięciem przygotowywanym z dnia na dzień. Już wiele dni przed jej terminem policjanci szykują plany. Specjaliści ze sztabu odpowiadali za szczegółowe opracowanie wszystkich wariantów działań. To jednak tylko część pracy. Przez cały czas trwania meczu lubuska Policja czuwała nad bezpieczeństwem w okolicach stadionu i na drogach dojazdowych, a mundurowi z większości lubuskich powiatów zabezpieczają przejazd grup kibiców pomiędzy obiema stolicami województwa. Monitorowano również pracę służb porządkowych. Swoje działania mundurowi prowadzili zarówno w Komendzie Policji, jak i na koronie stadionu oraz w miejscu, gdzie obsługiwany jest system monitorujący.

Lubuska Policja jak zawsze dbała o to, aby ten mecz przeszedł do historii tylko ze sportowym akcentem. Blisko 400 kibiców z Gorzowa przyjechało do Zielonej Góry, aby dopingować swoich żużlowców. Jak zawsze w takich sytuacjach zadaniem policjantów była eskorta tej grupy do sektora gości. Podobnie po meczu. Ale gorzowianie musieli uzbroić się w cierpliwość bo zawsze w takich przypadkach to kibice gospodarzy mają pierwszeństwo przy opuszczaniu stadionu. To praktyka stosowana od lat więc zrozumienia nie zabrakło. Ostatecznie dzięki odpowiedzialności ze strony kibiców i wytężonej pracy policjantów, kolejne lubuskie derby czarnego sportu były udane. Policjanci mają dwa tygodnie wytchnienia bowiem już 10 czerwca spotkanie rewanżowe. Tym razem na „Jancarzu”.

 

tekst i foto: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

video: sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz

Ładowanie odtwarzacza...