Policjanci zabezpieczają zielonogórskie "WINOBRANIE" - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Zielona Góra

Policjanci zabezpieczają zielonogórskie "WINOBRANIE"

Data publikacji 10.09.2018

Zielonogórscy policjanci podsumowali pierwsze dwa dni imprezy. Zarówno "Winobranie" jak i imprezy towarzyszące przebiegały w miarę bezpiecznie jak na tak dużą liczbę uczestników. Niestety nie obyło się bez incydentów. Policjanci odnotowali dwa poważniejsze przestępstwa – pobicie i rozbój. Przypominamy o ostrożności i pilnowaniu swoich rzeczy osobistych. Pamiętajmy, że działalności kieszonkowców sprzyja tłok, a także nasza nieuwaga, dlatego robiąc zakupy, spacerując po deptaku czy bawiąc się na imprezach winobraniowych zachowajmy szczególną ostrożność.

Jak co roku w imprezach związanych z Winobraniem bierze udział bardzo wielu zielonogórzan, ale także przyjezdnych z województwa lubuskiego, jak również z różnych zakątków Polski i z zagranicy. Podczas minionego weekendu przez deptak i lunapark przeszły tłumy osób, które chciały wziąć udział w imprezach winobraniowych. Przewidując tak duże zainteresowanie, także zielonogórscy policjanci dostosowali liczbę policjantów i służb do tych potrzeb. Dziennie do zabezpieczenia imprez winobraniowych skierowano: w sobotę 150 policjantów, w niedzielę ponad 100. Tak duża liczba funkcjonariuszy z pewnością ostudziła zamiary niektórych osób. Pierwszy weekend minął dość spokojnie, jednak policjanci odnotowali kilka incydentów związanych z zakłócaniem porządku, a z poważniejszych zdarzeń: pobicie i rozbój, jak również zatrzymali dwie osoby podejrzane o przestępstwa narkotykowe.


Policjanci ruchu drogowego szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych, rowerzystów motorowerzystów i motocyklistów. Ponadto przez cały czas trwania Winobrania w mieście prowadzone będą wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących. Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i zachęcamy do sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie w najbliższej jednostce policji, gdzie dostępne są urządzenia Alcoblow. Dzięki tym urządzeniom można anonimowo sprawdzić czy możemy już wsiąść za kierownicę, czy powinniśmy poczekać bo w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol.


Dotychczas policjanci nie otrzymali zawiadomień związanych z kradzieżami kieszonkowymi w rejonie imprez winobraniowych, jednakże nie zapominajmy, że czasem „okazja czyni złodzieja” i nie pozostawiajmy portfeli czy telefonów na straganach czy sklepowych ladach. Pamiętajmy także o ostrożności w restauracjach, pubach czy ogródkach, gdzie również mogą pojawić się kieszonkowcy czy osoby, które zwyczajnie będą chciały wykorzystać sprzyjająca sytuację. Bądźmy ostrożni we wszystkich tych miejscach gdzie panuje duży ruch i tłok, wszędzie tam, gdzie rozbawieni ludzie zapominają o ostrożności. Pamiętajmy, że w tłumie łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać. Wszystkim świętującym "Dni Zielonej Góry" przypominamy też, że nie zmieniły się przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, z których wynika, że alkohol możemy spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.


Zabezpieczenie "Winobrania"(pierwszy weekend)
zatrzymano na gorącym uczynku – 3 osoby
ujawniono wykroczeń – 175
sporządzono wniosków o ukaranie do sądu – 16
przeprowadzono  interwencji – 174
wylegitymowano - 363 osoby
odwieziono do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania – 13 osób

 

źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze