41-letni gorzowianin z zarzutami za uporczywe nękanie - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Gorzów Wielkopolski

41-letni gorzowianin z zarzutami za uporczywe nękanie

Data publikacji 11.09.2018

Kilkanaście sygnałów od mieszkańców Gorzowa Wlkp. i skuteczne działanie organów ścigania wobec mężczyzny, który fotografował przypadkowo napotkane osoby. 41-latek jest już w rękach Policji, która zebrała materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów związanych z uporczywym nękaniem. Policjanci wspólnie z Prokuraturą Rejonową cały czas pracują nad tą sprawą.

Policjanci z Komisariatu Policji I pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp prowadzą postępowanie w sprawie 41-letniego mieszkańca Gorzowa Wlkp. w kierunku art. 190a Kodeksu Karnego t.j uporczywego nękania/ stalking/. Gorzowska Policja przyjęła kilka niepokojących sygnałów, które mówiły o tym, że mężczyzna ma fotografować przypadkowo napotkane osoby. Policja na każde takie zgłoszenie reagowała prowadząc właściwe czynności.

Funkcjonariusze zebrali niezbędny do przedstawienia zarzutów materiał dowodowy. 41-latek, który we wtorek został zatrzymany przez policjantów z Komisariatu Policji I,  odpowie za stalking wobec trzech osób. Niewykluczone, że podobnych zachowań było więcej, dlatego nie kończą się policyjne ustalenia w tej sprawie. Badamy, czy zarzut związany z uporczywym nękaniem będzie jedynym, jaki usłyszy mieszkaniec Gorzowa.

Prokurator postanowił o objęciu mężczyzny policyjnym dozorem. 41-latek ma także ograniczoną swobodę polegającą na zakazie fotografowania, nagrywania i utrwalania wizerunku osób trzecich bez ich wyraźnej zgody.

 

Art. 190a. Stalking

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.