Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

LUBUSKA POLICJA DLA NIEPODLEGŁEJ. OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Data publikacji 11.11.2018

To już 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W wojewódzkich uroczystościach tego najważniejszego święta państwowego wzięły udział władze państwowe i samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, a przede wszystkim licznie zgromadzone rzesze Lubuszan. Policjantów całego regionu reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., nadinsp. Helena Michalak.

Po 123 latach niewoli, po 123 latach zaborów, po 123 latach marzeń o wolnej Ojczyźnie, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość. 100 lat temu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i Naczelne Dowództwo Wojsk Polskich Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. To właśnie 100 lat temu Polska powstała na nowo. Przedtem, od połowy X wieku trwała przez osiem wieków, ale padła pod ciosami potężnych państw, Rosji, Prus i Austrii. I chociaż Polskę wymazano z map Świata i Europy, to trwała w sercach pokoleń Polaków.

Tegoroczne, Wojewódzkie Obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęły się właśnie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie liczne delegacje złożyły kwiaty i wiązanki. W tym jakże istotnym dniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, świata nauki i kultury, pocztów sztandarowych, przedstawicieli służb mundurowych, zaproszonych gości, weteranów, grup rekonstrukcji historycznych oraz harcerzy, a przede wszystkim licznie zebranych Lubuszan.

Chcemy dziękować wszystkim rodakom, którzy doprowadzili do wolnej i niepodległej Polski. Jednym z jej ojców jest niewątpliwie Marszałek Józef Piłsudski. W Gorzowie Wielkopolskim mamy wspaniały pomnik Marszałka, w związku z tym, obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczynamy złożeniem kwiatów w tym miejscu” – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Zaraz potem w Kościele Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. rozpoczęła się Msza Święta w imieniu Ojczyzny, koncelebrowana przez Jego Ekscelencję, biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Tadeusza Lityńskiego. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali ulicami miasta na Plac Grunwaldzki, gdzie rozpoczęły się uroczystości zgodne z ceremoniałem wojskowym. W przemówieniu, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak powiedział m.in. „...Dziękuję wszystkim za dzisiejszą wspólnotę, a szczególnie za obecność młodym ludziom. To Wy musicie pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią zabiegać i pielęgnować. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, bądźmy dumni z Polski. Niech żyje nasza wolna, suwerenna i niepodległa Ojczyzna, nasza Polska!...”

O godzinie 12:00, w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu!" został odśpiewany Hymn Państwowy. Obchody ubarwili swoim występem Mali Gorzowiacy. Tradycyjnie już, podczas święta odzyskania niepodległości przez Polskę, zaślubione zostały klasy mundurowe. Rotę ślubowania odczytał wojewoda.

Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych na czele z Prezydentem Gorzowa Wlkp., Jackiem Wójcickim- współgospodarzem uroczystości. W uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział także przedstawiciele Policji, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i innych służb mundurowych. Lubuskich policjantów reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., nadinsp. Helena Michalak. Po wygłoszonych przemówieniach odczytano uroczysty Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.