„Pierwszy dzień wiosny” — działania Policji - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Gorzów Wielkopolski

„Pierwszy dzień wiosny” — działania Policji

Data publikacji 21.03.2019

W czwartek od rana gorzowska Policja prowadzi wzmożone działania prewencyjne pn. ,,Pierwszy dzień wiosny’’. Podejmowane przez funkcjonariuszy kroki mają na celu przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży.

Każdego roku dzień 21 marca czyli „Pierwszy dzień wiosny„ jest uznawany przez młodzież szkolną za dzień wagarowicza. Dla policjantów jest to jednak dzień wzmożonej pracy. Pozostawanie nieletnich poza placówką szkolną w godzinach obowiązkowych zajęć, pozbawionych kontroli i nadzoru osób dorosłych, może potencjalnie stwarzać zagrożenie dla młodzieży. Dbając o bezpieczeństwo młodych ludzi, policjanci będą prowadzić działania ukierunkowane na ochronę nieletnich. Mając na uwadze możliwość wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń mundurowi będą kontrolować miejsca, gdzie często przebywa młodzież. Stróże prawa sprawdzają także obiekty, w których może dochodzić do sprzedaży alkoholu nieletnim. Policjanci będą reagować na każdą sytuację, w której nieletni mogą stać się ofiarami lub sprawcami przestępstw, czy też wykroczeń.
O ujawnionych przypadkach wagarowania powiadamiani będą rodzice oraz szkoły.


Pierwszy dzień wiosny to szczególna pora dla dzieci i młodzieży, którzy właśnie tego dnia wezmą czynny udział w specjalnych przedsięwzięciach zorganizowanych przez Policję. W tym dniu policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. zorganizowały „dzień otwarty” w gorzowskiej jednostce, gdzie zaproszone dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami pełniącymi służbę na stanowisku kierowania oraz poznać specyfikę pracy funkcjonariuszy na różnych stanowiskach. Uczniowie chętnie wysłuchali na czym polega praca technika kryminalistyki, który szczegółowo wyjaśnił do czego służą przechowywane w niej zagadkowe przedmioty. Chętni mogli chociaż na chwilę wcielić się w rolę takiego policjanta i poznać podstawowe tajniki daktyloskopii. O swojej pracy opowiedziały również funkcjonariuszki Wydziału Prewencji.Na zakończenie spotkania policjantki przygotowały dla uczniów zagadki z zakresu ruchu drogowego, które dzieci chętnie rozwiązywały. Wszystkie dzieci z zadowoleniem
i uśmiechem opuściły mury gorzowskiej Komendy.

Z okazji nadchodzącego „Pierwszego Dnia Wiosny” funkcjonariusze gorzowskiej komendy życzą dzieciom i młodzieży miłej zabawy, przypominając o zadbaniu o bezpieczeństwo własne i kolegów.

 

kom.Magdalena Ziętek
Wydział Prewencji
KMP w Gorzowie Wlkp.