Aktualności

Obywatelska postawa, profesjonalne działanie – strażak i strażnik graniczny obezwładnili mężczyznę, który napadł na sklep

Data publikacji 25.03.2019

W sobotni wieczór (23 marca) 19-letni mężczyzna napadł z użyciem noża na jeden ze sklepów spożywczych w Kożuchowie. Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji klientów sklepu mężczyzna został natychmiast obezwładniony. Klientom, którym nie zabrakło zimnej krwi okazali się funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej. Zaatakowane nożem dwie kobiety doznały powierzchownych obrażeń. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 2 do lat 12.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę (23 marca) przed godziną 18. Do jednego ze sklepów spożywczych na terenie Kożuchowa wszedł młody, zamaskowany mężczyzna, który w pewnym momencie nie zważając na obecność innych klientów podszedł do lady sklepowej i bez słowa zranił nożem stojące w kolejce obie kobiety. Następnie, stosując groźby zażądał od sprzedawczyni wydania pieniędzy z kasy. Ekspedientka podniosła alarm, a całą sytuację zauważył funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, który również robił zakupy w sklepie. Ten nie czekając ani chwili podbiegł do napastnika, próbując go obezwładnić. W międzyczasie ze sklepu wybiegła wcześniej zraniona nożem kobieta i poinformowała o wszystkim swojego partnera, który czekał na nią przed sklepem. Mężczyzna, którym okazał się strażnik graniczny wszedł do sklepu i pomógł obezwładnić napastnika do czasu przyjazdu policjantów. Na miejscu załoga karetki pogotowia udzieliła pomocy medycznej będącym na miejscu dwóm kobietom, które doznały powierzchownych obrażeń. Zatrzymany 19-letni mieszkaniec powiatu nowosolskiego, który spędził noc w celi. Policjanci przedstawili mu zarzut usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia – grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Słowo uznania bez wątpienia należą się dwóm mężczyznom, którzy zareagowali na tę niebezpieczną sytuację. Obywatelska postawa, odwaga i zimna krew, którą okazali st. strażak Mateusz Lipiński (Państwowa Straż Pożarna) oraz plutonowy Paweł Gajdemski (Straż Graniczna), obezwładniając napastnika zasługuje na wielki szacunek. Brawo Panowie za Wasze działanie!

 

Źródło: sierż. szt. Renata Dąbrowicz – Kozłowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

 

Ładowanie odtwarzacza...