Wspólne działania, jeden cel – BEZPIECZEŃSTWO. Kontrole trzeźwości na autostradzie A2 - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Wspólne działania, jeden cel – BEZPIECZEŃSTWO. Kontrole trzeźwości na autostradzie A2

Data publikacji 29.04.2019

W czwartkowe popołudnie (25 kwietnia) na lubuskim odcinku autostrady A2 policjanci prowadzili intensywne kontrole trzeźwości. Na szczęście, na ponad 4,5 tysiąca skontrolowali nikt nie zdecydował na jazdę po alkoholu. Lubuskich policjantów w działaniach wspomagali funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

Autostrada A-2 stanowi podstawowy szlak komunikacyjny na międzynarodowej trasie E-30, łączącej zachód Europy ze wschodem i skupia w dużej mierze międzynarodowy ruch transgraniczny. Cykliczne działania pn. „Trzeżwość – A2” ukierunkowane są na kontrolę i sprawdzenie stanu psychofizycznego kierowców, szczególnie tych kierujących kilkunastonowymi ciężarówkami, których nie brakuje na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Weryfikacja trzeźwości - zatrzymanie pojazdu i sprawdzenie stanu trzeźwości jego kierowcy na drogach szybkiego ruchu jest utrudnione. Dlatego policjanci korzystają z posterunków kontrolnych przy autostradowych bramkach, aby sprawdzić trzeźwość podróżujących. Ma to bezpośrednie przełożenie na ich jazdę i powoduje zagrożenie bezpieczeństwa na drodze wszystkich użytkowników ruchu.

W czwartek (25 kwietnia) lubuscy policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców podążających autostradą A2. Policjantów w działaniach wspomagali funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mundurowi nie będą pobłażliwi dla niebezpiecznych zachowań na drodze i lekceważącego stosunku do przepisów prawa. Poza stanem psychofizycznym sprawdzono stan techniczny pojazdów, uprawnienia do kierowania, czas pracy kierowców oraz potrzebne zezwolenia przewozowe. Te wszystkie czynniki, poddawane policyjnej kontroli maja niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo drogowe. Na szczęście, wśród skontrolowanych 4,5 tysiąca kierujących, nikt nie zdecydował się wsiąść za kierownicę samochodu będąc po alkoholu. Policjanci ujawnili ponad 60 wykroczeń, za które nałożono mandaty karne oraz zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 

  • Policyjny radiowóz na autostradzie A2
  • Policjantka przeprowadza kontrolę trzeźwości.
  • Policjantka przeprowadza kontrolę trzeźwości.
  • Policjant przeprowadza kontrolę trzeźwości.
  • Policjantka przeprowadza kontrolę trzeźwości.
  • Pojazdy służbowe ŻW i Policji
  • Policjant przeprowadza kontrolę trzeźwości.
  • Funkcjonariusz ITD kontroluje ruch na autostradzie A2.
  • Policjantka przeprowadza kontrolę trzeźwości.