Kierowca autobusu chciał jechać na wycieczkę na „podwójnym gazie” - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Zielona Góra

Kierowca autobusu chciał jechać na wycieczkę na „podwójnym gazie”

Data publikacji 11.06.2019

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego uruchomili stały punkt kontroli autokarów, gdzie sprawdzają codziennie od kilku do nawet kilkunastu autokarów wyjeżdżających na wycieczki z dziećmi i młodzieżą. Wyjeżdżają także do różnych miejscowości powiatu zielonogórskiego. To właśnie podczas jednej z takich wyjazdowych kontroli, zastrzeżenia policjantów wzbudził stan trzeźwości kierowcy, a następnie stan techniczny kolejnego autobusu.

W ostatnim czasie zielonogórscy policjanci ruchu drogowego otrzymują  bardzo dużo zgłoszeń od rodziców i opiekunów, którzy proszą o sprawdzenie stanu autobusów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki. Część z autokarów przyjeżdża do stałego punktu kontroli przy ul. Wrocławskiej. Wyjazdów odbywają się także w innych godzinach niż 6.30-9.00 w których funkcjonuje stały punkt, dlatego policjanci po wcześniejszym zgłoszeniu, jadą na wskazane miejsce, żeby taką kontrolę przeprowadzić.

Podobnie było w poniedziałek (10 czerwca) w jednej z miejscowości gminy Sulechów. Policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie kontroli autobusu, który miał wyjechać z dziećmi na wycieczkę do Międzyzdrojów. Kontrola ta nie przebiegła jednak tak jak większość, ponieważ w jej trakcie mundurowi stwierdzili, że kierowca autobusu znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wykazało, że miał 0,22 promila. Policjanci natychmiast zatrzymali kierującemu prawo jazdy i skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

Gdy po dzieci przyjechał kolejny autokar z innym kierowcą, policjanci przystąpili do sprawdzenia. O ile stan trzeźwości kierowcy nie wzbudził ich zastrzeżeń o tyle stan techniczny już tak. Mundurowi zatrzymali dowód rejestracyjny i nie dopuścili autokaru do ruchu. Dopiero trzecim podstawionym autobusem, dzieci z kilkugodzinnym opóźnieniem wyjechały na wycieczkę. Co prawda wyjazd się opóźnił, ale za to zarówno rodzice jak i opiekunowie mieli gwarancję, że kierowca z którym dzieci wyjechały był trzeźwy, a autobus sprawny technicznie.

Kontrole stanu technicznego autokarów przed wyjazdem stały się coraz powszechniejsze. Opiekunowie i rodzice korzystają z możliwości jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia pojazdu oraz kierującego, który wyjeżdża na wycieczkę. Takie kontrole organizowane przez policjantów są przeprowadzane w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów, wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

 

podinsp. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze