Nie ma sezonu letniego bez utonięcia - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Nie ma sezonu letniego bez utonięcia

Data publikacji 18.06.2019

Uczniowie zacierają ręce, bo za chwilę ruszają wakacje. Policjanci wiedzą, że ten czas będzie dla nich niezwykle pracowity. Wysokie temperatury zachęcają do wyjazdów na plaże i skorzystania z kąpieli. Funkcjonariusze przed sezonem letnim dokładnie przeanalizowali przypadki utonięć podczas wakacji w latach ubiegłych. W czerwcu już utonęła pierwsza osoba. A przed nami jeszcze ponad dwa miesiące wakacji.

Słoneczna pogoda i wysoka temperatura oznaczają, że sezon letni już się rozpoczął. Dla uczniów to wyczekiwane od dawna wolne od szkolnych zajęć. A dla policjantów intensywna praca na rzecz bezpieczeństwa wszystkich wypoczywających. Zadań z tym związanych nie brakuje. Jednym z nich są służby pełnione przez policyjnych wodniaków. Aby jeszcze lepiej przygotować się do tegorocznych wakacji, funkcjonariusze przeanalizowali przypadki utonięć w województwie lubuskim w ostatnich latach (dane za miesiące czerwiec-sierpień). Niestety nie ma sezonu letniego, by nie doszło do utonięcia.

Od czerwca do sierpnia 2018 roku na terenie województwa lubuskiego w wodzie straciło życie 10 osób (2017 r. - 7, 2016 r. - 10). Najwięcej ofiar było w przedziale wiekowym 19-30 lat (5). 3 osoby były w wieku 31-50 lat, a 2 miały powyżej 50 lat. W ciągu ostatnich 3 lat najwięcej utonięć odnotowano wśród osób mających 19-30 lat. To zazwyczaj mężczyźni, bo w sezonach letnich od 2016 do 2018 roku z 27 ofiar utonęło ich 24. Do tragicznych zdarzeń dochodziło najczęściej podczas kąpieli w jeziorze. Do pierwszego utonięcia w sezonie letnim doszło w czerwcu w Kostrzynie nad Odrą. To 58-letni mężczyzna, którego zwłoki wyłowione zostały z rzeki Warty. Kilka minut wcześniej wszedł do niej, by się schłodzić.

By wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętać należy o właściwej opiece nad dziećmi. Dla dorosłych wskazówka już znana - piłeś, nie wchodź do wody. To śmiertelnie niebezpieczne. Podobnie jak kąpiel w miejscach do tego niewyznaczonych. Wybierajmy kąpieliska strzeżone przez ratowników i dobrze oszacujmy swoje możliwości. Policyjni wodniacy przez cały sezon letni będą pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa nad wodą.

 

podkom. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy

KWP w Gorzowie Wlkp.