Po pierwsze... bezpieczeństwo. Kolejny długi weekend na lubuskich drogach - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Po pierwsze... bezpieczeństwo. Kolejny długi weekend na lubuskich drogach

Data publikacji 19.06.2019

Lubuscy policjanci rozpoczynają działania pn. "Boże Ciało", związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach. Od środy do niedzieli (19-23 czerwca) na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli, aby każdy kto zdecyduje się wolne dni spędzić z dala od domu czuł się na lubuskich drogach bezpiecznie. Mundurowi służyć będą wszelką pomocą podróżnym, tak aby każdy spokojnie i bez przeszkód dotarł do celu.

Kolejny długi weekend, związany ze świętem „Bożego Ciała” to okazja do odpoczynku i wytchnienia od codziennych spraw. Słoneczna pogoda za oknem, wysokie temperatury powietrza zachęcają do podróży nad morze, w góry czy inne zakątki naszego kraju. Dlatego w te wolne dni możemy spodziewać się zwiększonego ruchu na drogach – zwłaszcza na głównych arteriach komunikacyjnych naszego województwa – autostradzie A2 i drodze ekspresowej S3. Właśnie tam, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu będą widoczne patrole lubuskiej drogówki. Dla lubuskich stróżów prawa okres długiego weekendu to czas wytężonej służby. Słowo „bezpieczeństwo” odmienimy przez wszystkie przypadki. Będziemy pomagać podróżnym w bezpiecznym dotarciu do celu. Jednak w przypadku ujawniania nieodpowiedzialnych i zagrażających bezpieczeństwu sytuacji na drodze policjanci będą reagować na nie natychmiastowo, z całą paletą konsekwencji prawnych.

Mundurowi w „białych czapkach” wyposażeni w nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem oraz laserowe mierniki prędkości zwracać będą szczególną uwagę na prędkość z jaką będą jechać kierowcy. Przypomnijmy, że to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji. Bacznie obserwowane będzie zachowanie kierowców na drodze, sposób w jaki przewożą pasażerów – czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci korzystają ze specjalnych fotelików. W ruch pójdą alkotesty i testery narkotykowe, dlatego kierowcy powinni spodziewać się kontroli związanych ze stanem psychofizycznym. Warto przypomnieć, że jeśli poprzedniego wieczoru piliśmy alkohol, to nigdy nie ryzykujmy i sprawdźmy czy jesteśmy trzeźwi. Zawsze – o każdej porze dnia i nocy – możemy wybrać się na komisariat czy komendę Policji i tam anonimowo sprawdzić stan trzeźwości.

Do każdej podróży warto się odpowiednio wcześniej przygotować. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i pozostałych użytkowników drogi. Skontrolujmy oświetlenie, płyny eksploatacyjne, opony, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie naszego bagażu. Poświęcenie tych kilku, kilkunastu minut sprawi, że na drodze będziemy czuć się pewniej. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani. Podczas jazdy, gdy ogarnie nas zmęczenie czy znużenie, zróbmy sobie przerwę, zjedźmy na parking. Krótki spacer, wypicie kawy sprawi, że poczujemy się lepiej. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach warto pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych budową czy zdarzeniem drogowym będzie mogli pojechać inną drogą.

Apelujemy o rozsądną, spokojną jazdę, a każdy bezpiecznie dojedzie do celu. Zróbmy wszystko, aby nadchodzący długi weekend pozostawił w nas tylko pozytywne wspomnienia. Szerokiej drogi!

 

Zestawienie wypadków podczas działań „Boże Ciało” w minionych latach:

 

2016

2017

2018

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

wypadki

zabici

ranni

14

1

21

8

1

18

12

0

14

 

Opracował: podkom. Maciej Kimet

foto: podkom. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 • Światła błyskowe policyjnego radiowozu.
 • Policyjny radiowóz na drodze.
 • Policjantka zatrzymuje pojazd do kontroli drogowej.
 • Laserowy miernik prędkości i urządzenie alcoblow.
 • Policjant kontroluje prędkość pojazdów.
 • Policjant kontroluje prędkość pojazdów.
 • Policjanci podczas działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.
 • Policjanci podczas działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.
 • Policjant kontroluje prędkość pojazdów.
 • Policjant podczas kontroli drogowej.
 • Wyświetlacz policyjnego videorejestratora.
 • Policjanci podczas kontroli drogowej.