Autokar sprawny, kierowca trzeźwy. Dzieci mogą ruszać w drogę - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Autokar sprawny, kierowca trzeźwy. Dzieci mogą ruszać w drogę

Data publikacji 03.07.2019

Policjanci z gorzowskiej drogówki kontrolują autokary, którymi na wakacje wybierają się dzieci i młodzież. Trzeźwość kierowcy, jego czas pracy, wymagane dokumenty i zezwolenia oraz przede wszystkim stan techniczny pojazdu to podstawowe elementy sprawdzane podczas kontroli. Wszystko po to, aby zadbać o komfortową i bezpieczną podróż naszych dzieci.

Wakacje to czas wzmożonej pracy dla policjantów z gorzowskiej drogówki. Od lat kontrole autokarów, którymi podróżują w tym czasie najmłodsi cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tygodniowo napływa kilkanaście zgłoszeń z prośbą, aby policjanci drogówki skontrolowali autokar zanim ruszy w dalszą podróż. Policjanci robią to z ogromną chęcią i zaangażowaniem. Bezpieczeństwo jest dla nich priorytetem.

Jedno z takich zgłoszeń policjanci realizowali w środę rano (3 lipca) na jednym z parkingów w Gorzowie Wlkp. Podczas kontroli policjanci sprawdzali przede wszystkim stan techniczny autobusu tj. stan ogumienia, jego zużycie, sprawność systemów hamowania i kierowania, wyposażenie pojazdu w gaśnice i apteczkę oraz sprawne oświetlenie. To tylko niektóre elementy, na których skupiali się policjanci dokonujący kontroli. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek czy niesprawności technicznej, która może rzutować na bezpieczeństwo podróżujących mundurowi zatrzymują dowód rejestracyjny pojazdu. Wiąże się to z koniecznością naprawy i podstawieniem sprawnego autokaru. Każdorazowo podczas kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierowcy autokaru oraz jego stan psychofizyczny, dlatego policjanci sprawdzają również tachografy, na których zarejestrowany jest czas pracy i odpoczynku kierowcy. Zdecydowana większość kontroli wypada pozytywnie. Kiedy funkcjonariusze nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, dzieci mogą wsiąść do autokaru i ruszyć w bezpieczną podroż.

Przypominamy, że cały czas istnieje możliwość zgłoszenia takiej kontroli. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji, lub dzwoniąc pod nr 997. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki takiej formie unikniemy oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych zadań służbowych.

Punkty kontroli autokarów w województwie lubuskim: http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/29663,Twoje-dziecko-jedzie-na-wycieczke-Zglos-kontrole-autokaru.html?search=7005296006

 

Opracowała: podkom. Marzena Śpiewak

video: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 • Policjant kontrolujący autobus.
 • Sparawdzanie stanu ogumienia.
 • Policjant sprawdza oświetlenie.
 • Kontrola wewnątrz pojazdu.
 • policyjne sygnały świetlne
 • policjant podczas kontroli autokaru
 • urządzenie sprawdzające trzeźwość
 • policjanci wchodzą do autokaru
 • Kontrola autokaru.
 • Kontrola autokaru.
 • Kontrola dokumentów.
Ładowanie odtwarzacza...