Dbamy o bezpieczeństwo seniorów – kolejna debata społeczna za nami - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Dbamy o bezpieczeństwo seniorów – kolejna debata społeczna za nami

Data publikacji 06.09.2019

W czwartek (5 września) z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie, w Dziennym Domu „ Senior +” odbyła się kolejna debata społeczna pn. „Świadomy senior – bezpieczny senior”. Policja, Szpital Powiatowy oraz Inspekcja Sanitarna połączyły swoje siły, a wszystko to w trosce o osoby starsze.

Działalność profilaktyczna jest bardzo istotną częścią pracy Policji – w myśl powiedzenia lepiej zapobiegać niż leczyć. Spotkania z mieszkańcami powiatu, to doskonała okazja do poznania bieżących problemów i oczekiwań społecznych. To także możliwość podniesienia świadomości i poziomu wiedzy. W czwartek (5 września br.) z inicjatywny Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie odbyła się kolejna debata społeczna pn. „Świadomy senior – bezpieczny senior”. Adresatami przedsięwzięcia prócz seniorów byli również przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji, które współpracują z Policją na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W debacie udział wzięli między innymi Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie, Przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Szpitala Powiatowego im. dr Henryka Jordana oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sulęcinie. Podczas spotkania z seniorami poruszone zostały bardzo istotne kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przemocą w rodzinie oraz oszustwami wobec osób starszych. Ogromne zainteresowanie wśród uczestników wzbudził wykład oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez wykwalifikowanego ratownika medycznego z sulęcińskiego szpitala. Pracownicy Inspekcji Sanitarnej omówili zagrożenia zawiązane z zakażaniem boreliozą, a także udzielili praktycznych porad jak uniknąć ukąszenia kleszcza. Temat był strzałem w dziesiątkę, a to za sprawą zbliżającego się sezonu grzybobrania, z którego seniorzy bardzo chętnie korzystają. Zaprezentowane treści były punktem wyjścia do dalszej dyskusji, wspólnego wyciągania wniosków oraz wypracowania rozwiązań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, w obszarze omawianych zagrożeń. Uczestnikom przypomniano także, w jaki sposób mogą łatwo skontaktować się z Policją, w tym poprzez aplikacje „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moja Komenda”. Na koniec spotkania, seniorzy otrzymali odblaskowe opaski, które zgodnie zobowiązali się nosić.

Przeprowadzona debata, nie tylko wzbogaciła o nową wiedzę, ale przede wszystkim nakreśliła kierunki dalszej współpracy i działalności sulęcińskiej Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów.

 

Źródło: sierż. Klaudia Richter

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Policyjna debata w Sulęcinie.
  • Policjanci podczas rozmowy z seniorami.
  • Seniorzy uczestniczący w debacie.
  • Policyjna debata w Sulęcinie.
  • Ulotki wręczane podczas debaty z seniorami.
  • Ćwiczenia pierwszej pomocy przedmedycznej.