W Zielonej Górze działania drogówki. Nietrzeźwi dalej nie jadą - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Zielona Góra

W Zielonej Górze działania drogówki. Nietrzeźwi dalej nie jadą

Data publikacji 11.09.2019

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili na ul. Sulechowskiej działania „Trzeźwy kierowca”. Jeden z kierujących widząc zbliżającą się kontrolę stanu trzeźwości zawrócił, próbując jej uniknąć. Mężczyzna został zatrzymany – badanie wykazało, że wcześniej pił alkohol.

Działania „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez drogówkę. Prowadzone od kilku lat na zielonogórskich drogach spotykają się dużą aprobatą społeczną, ponieważ dają wymierne efekty – powodują eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu. Ma także działanie prewencyjne - coraz mniej nietrzeźwych decyduje się wsiąść za kierownicę. Mieszkańcy Zielonej Góry i okolic mają świadomość tych kontroli i wiedzą, że policjanci także w ten sposób dbają o ich bezpieczeństwo.

Efektem tych długofalowych działań jest coraz mniejsza liczba kierujących, którzy decydują się wsiąść za kółko po alkoholu. Ta forma prewencji jest skuteczna i przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej. Niestety zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy to kierujący bagatelizują ryzyko i wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Niektórzy kierujący widząc zbliżającą się kontrolę stanu trzeźwości próbują ją ominąć lub wręcz uciec. Takie zdarzenie miało miejsce w środę (11 września) ok. godz. 7.30. Kierujący busem młody mężczyzna na widok policjantów zawrócił i próbował odjechać. Nie uszło to uwadze funkcjonariuszy, którzy natychmiast pojechali za kierującym. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma w organizmie prawie pół promila alkoholu. Wraz z nim jechał trzeźwy pasażer, który po kontroli odjechał samochodem. Kierujący odpowie za jazdę w stanie po użyciu alkoholu. Podczas dzisiejszej kontroli mundurowi sprawdzili stan trzeźwości ok. 400 kierujących. W związku z trwającym Winobraniem, policjanci zaplanowali częstsze kontrole stanu trzeźwości kierujących.

Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, za które zgodnie z przepisami grozi kara aresztu do 30 dni lub kara grzywny do 5000 zł. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowca będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tys. zł grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. O ostatecznym wymiarze kary decyduje sąd.

Zachęcamy do sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie w najbliższej jednostce Policji, gdzie dostępne są urządzenia Alcoblow. Dzięki nim każdy sprawdzi anonimowo czy może już wsiąść za kierownicę, czy powinien poczekać, bo w jego organizmie znajduje się jeszcze alkohol.

 

podinsp. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze