Aktualności

W trosce o życie pieszych

Data publikacji 13.09.2019

Piesi, rowerzyści, motocykliści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Podczas zdarzeń drogowych to właśnie oni najbardziej narażeni są na obrażenia. Policjanci regularnie prowadzą działania mające na celu eliminowanie zagrożeń, ale również i dyscyplinowanie niechronionych uczestników, aby sami nie stwarzali dla siebie lub kogoś zagrożenia w ruchu drogowym.

KPP W ŚWIEBODZINIE

W przypadku osób podróżujących autami, w trakcie zdarzenia drogowego, ochronę stanowi dla nich sam pojazd oraz liczne zamontowane w nim urządzenia, takie jak pasy, poduszki i kurtyny powietrzne. W przypadku wypadku w którym udział bierze pieszy, rowerzysta czy motocyklista takich zabezpieczeń niestety nie ma. Rowerzyści i motocykliści posiadają kaski, hełmy czy specjalną odzież, jednakże nie stanowią one wystarczającej osłony przy zderzeniu z pojazdem lub przy najechaniu na przeszkodę. Dlatego też policjanci regularnie prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ich trakcie uwaga policjantów skupiona jest przede wszystkim na tych wykroczeniach, które mogą przyczynić się do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników.

Przykładem takich wykroczeń jest parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych. Powoduje to zasłonięcie osób wchodzących na jezdnię. Zarówno pieszy jak i kierujący mają trudność w upewnieniu się czy można bezpiecznie iść/jechać.

Niebezpieczne jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Należy pamiętać, iż kierujący nie spodziewa się pieszych przebiegających lub przechodzących przez jezdnię poza miejscami wyznaczonymi. W przypadku miejsc oddalonych od przejść, gdzie dozwolone jest przechodzenie, należy się upewnić, iż jest to bezpieczne ponieważ pieszy ma obowiązek ustąpić każdemu pojazdowi poruszającemu się po jezdni.

Jazda rowerem wzdłuż chodnika sprawia zagrożenie dla pieszych. Wąskie chodniki, duża ilość wyjść z budynków może doprowadzić do sytuacji kiedy wjedziemy w pieszego lub zmusimy go do uskoczenia na jezdnie wprost pod jadący pojazd. Najechanie na osobę może doprowadzić do poważnych w skutkach upadków, szczególnie w przypadku najechania na osoby starsze lub małe dzieci.

Działania mają również za zadanie edukować uczestników ruchu aby zminimalizować ryzyko zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników, a więc takich gdzie osoby narażone są na poważne konsekwencje.

 

mł. asp. Marcin Ruciński

KPP w Świebodzinie

 

KMP W ZIELONEJ GÓRZE

Ogólnopolskie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, mają na celu zwrócenie uwagi zarówno pieszych jak i kierujących na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się po drogach, w szczególności pieszych i rowerzystów. Z obserwacji policjantów wynika, że kierujący samochodami nie zawsze ustępują pierwszeństwa pieszym czy kierującym jednośladami. Aby zapobiec potrąceniom pieszych czy wypadkom z udziałem jednośladów zielonogórscy policjanci patrolowali ulice miasta i sprawdzają przestrzeganie przepisów przez pieszych, kierujących pojazdami mechanicznymi, rowerami, a także innymi jednośladami.

Policjanci zwracali uwagą na takie wykroczenia jak przekraczanie dozwolonej prędkości, w szczególności przed i na przejściach dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa i inne wykroczenia popełniane w stosunku do osób pieszych. Jednakże również piesi muszą liczyć się z konsekwencjami w przypadku popełnienia wykroczeń w ruchu drogowym, np. przechodzenia w miejscach niedozwolonych czy na czerwonym świetle.

Mundurowi zwracali uwagę na parkowanie na chodnikach, w strefach zamieszkania, ponieważ otrzymują bardzo wiele zgłoszeń o tym, że kierujący blokują przejazdy, wyjazdy, utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają pieszym poruszanie się. Najwięcej takich zgłoszeń mieszkańcy przekazują Policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie internetowo wskazują miejsca, w których kierujący łamią przepisy. Policjanci są konsekwentni wobec osób naruszających przepisy o ruchu drogowym, i narażają innych uczestników ruchu.

Policjanci przypomną o akcji „Patrz i słuchaj”, poprzez którą chcą uświadomić pieszym jak ważne jest nie tylko obserwowanie tego co dzieje się wokół nich, ale także słuchanie. Niestety piesi często wchodzą na jezdnię ze słuchawkami na uszach słuchając głośnej muzyki lub korzystając z telefonów komórkowych, a to wszystko sprawia, że nie są wystarczająco ostrożni w ruchu ulicznym. Poprzez swoje działania policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności na drogach zarówno kierującym jak i pieszym.

W czwartek w godzinach porannych na ul. Dekoracyjnej doszło do wypadku drogowego na przejściu dla pieszych. Kierujący hondą jadący ul. Zjednoczenia skręcając w lewo nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na przejściu i ją potrącił. Kobieta z urazem głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna odpowie za spowodowanie wypadku drogowego. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

 

podinsp. Małgorzata Stanisławska

KMP w Zielonej Górze

 

  • policjanci przy drodze
  • policjanci w patrolu
  • policjanci rozmawiają z pieszymi
  • policyjne patrole
  • policjant przy przejsciu
  • patrol policji
  • policjanci przy przejściu dla pieszych
  • policyjny patrol na winobraniu
  • policjanci patrolują okolice przejść dla pieszych
Powrót na górę strony