Aktualności

Rozbita grupa przestępcza przemycała papierosy do Niemiec - Skarb Państwa stracił ponad cztery miliony złotych

Data publikacji 20.05.2020

Policjanci z Żar wspólnie ze strażnikami granicznymi zatrzymali sześć osób do sprawy związanej z działaniem grupy przestępczej, zajmującej się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy do Niemiec. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosły ponad cztery miliony złotych. Funkcjonariusze podczas realizacji ujawnili ponad 400 tys. złotych, które zostały zabezpieczone procesowo do sprawy do sprawy.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Żarach zajmujący się zwalczaniem przestępczości  gospodarczej wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Tuplicach prowadzili działania dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej z woj. dolnośląskiego. Grupa ta trudniła się przemytem papierosów bez polskich znaków akcyzy do Niemiec przez przejścia graniczne woj. lubuskiego. Na podstawie zgromadzonego materiału Prokuratura Rejonowa w Żarach wszczęła śledztwo, które zostało powierzone do prowadzenia żarskim policjantom oraz funkcjonariuszom  Placówki Straży Granicznej  w Tuplicach. W minionym tygodniu po uprzednim przygotowaniu i zgromadzeniu materiałów przeprowadzono realizację sprawy na terenie województwa dolnośląskiego. Żarskich mundurowych wsparli kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano sześć osób, a także zabezpieczono wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy.  Funkcjonariusze ujawnili ponadto 400 tysięcy zł w walucie polskiej i euro, które zabezpieczono do sprawy.

Dwie osoby w wieku 25 i 28 lat usłyszały zarzuty związane z działaniem w grupie przestępczej  trudniącej się przemytem wyrobów tytoniowych. Natomiast podejrzani w wieku 35 i 45-lat, usłyszeli zarzut kierowania wieloosobową grupą przestępczą. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Wszyscy to  mieszkańcy woj. dolnośląskiego. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi do pięciu lat pozbawienia wolności, kierowanie taką grupą zagrożone jest karą do 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Jak ustalili funkcjonariusze w wyniku przestępczego procederu trwającego w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2020 r. straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego cła, podatku VAT i podatku akcyzowego wyniosły ponad 4 mln złotych.

 

Źródło: kom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

 

  • Mężczyzna zatrzymany do sprawy.
  • Zabezpieczone pieniądze.
  • Zabezpieczone przez policjantów papierosy bez polskich znaków akcyzy.