Aktualności

Aby alkohol nie trafiał do nieletnich

Data publikacji 20.02.2015

W województwie lubuskim ferie trwają na dobre. Każdego dnia policjanci dbają o to, aby ten wolny czas był wykorzystany rozsądnie i bezpiecznie. Ograniczając liczne zagrożenia, sprawdzamy m.in. czy alkohol nie trafia do nieletnich i czy nie jest przez nich spożywany.

Wśród wielu rodziców panuje przekonanie, że wdrażane na co dzień w domu zasady bezpieczeństwa są gwarancją tego, że ich pociechom nic nie grozi. Kiedy jednak uśpieni tą pewnością realizują swe zawodowe obowiązki, młodzi mogą ulegać różnego rodzaju pokusom, które z bezpieczeństwem mają niewiele wspólnego. Wystarczy kilku kolegów, pod presją i argumentacją których złamie się nie jeden. Lubuscy policjanci zaangażowani są w różnego rodzaju czynności, których główną intencją jest zapewnienie młodym bezpieczny powrót do szkoły, eliminując liczne zagrożenia. Jednym z takich zagrożeń jest sięganie po alkohol. Aby sytuacje te nie miały miejsca, policjanci kontrolują m.in. punkty, w których dostępny jest alkohol. Powód? Sprawdzenie czy ten wysokoprocentowy napój nie jest oferowany osobom nieletnim. I czy nie jest przez nich spożywany.

 

Według prawa zabroniona jest sprzedaż napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 lat. Sprzedawca, jeśli nie jest pewien wieku kupującego, ma obowiązek poprosić o dowód osobisty. Jednak nie zawsze sprzedawcy stosują się do przepisów.

Ustawa przewiduje dwa rodzaje sankcji za złamanie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim:

  1. Administracyjną, ponoszoną przez przedsiębiorcę korzystającego z zezwolenia w punkcie sprzedaży, w którym doszło do naruszenia, w postaci obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz niemożności ubiegania się o wydanie nowego zezwolenia przez okres lat 3 od jego cofnięcia (por. art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a oraz ust. 11 ustawy).
  1. Karną, którą ponosi osoba winna dokonania sprzedaży (sprzedawca) oraz przedsiębiorca prowadzący punkt, w którym doszło do naruszenia w zakresie niedopełnienia przez niego nadzoru. Karą za popełnienie omawianego występku jest grzywna; ustawa przewiduje ponadto możliwość nałożenia środków karnych w postaci zakazu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem lub przepadku napojów alkoholowych (por. art. 43 ustawy).

Art. 208 Kodeksu Karnego: Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

W piątek /20 lutego/ w działania te zaangażowali się gorzowscy policjanci. To już ich kolejna służba, która ukierunkowana jest na sprawdzanie czy sprzedawcy nie łamią przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu nieletnim. Policjanci doglądną również czy kontrolowane punkty posiadają koncesje i czy uprawnienia w nich zawarte są zgodne ze stanem faktycznym. Środowe i piątkowe działania mają charakter prewencyjny. Ich intencją jest raczej wskazanie przedmiotowej problematyki. Nie oznacza to jednak, że policjanci pozostaną obojętni na przypadki łamania prawa. To zadanie jednak przypisane jest w głównej mierze policjantom kryminalnym, którzy takich kontroli na terenie województwa będą dokonywać wiele. Ale adresatem tych kontroli będą również nieletni. Będziemy sprawdzać czy nie próbują nabyć alkoholu.

W minionym roku lubuscy policjanci w 40 przypadkach zobowiązani byli do poinformowania Sądów właściwych miejscowo, o przejawach demoralizacji ze strony nieletnich. Wśród nich są i tacy, którzy spożywali alkohol. 9 zdarzeń z udziałem nieletnich stanowiły te, które kwalifikowane są jako przestępstwa. Lubuscy policjanci w 2014 roku przeprowadzili ponad tysiąc kontroli punktów handlowych. 

 

kom. Marcin Maludy

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

  • Aby alkohol nie trafiał do nieletnich
  • Aby alkohol nie trafiał do nieletnich
  • Aby alkohol nie trafiał do nieletnich
  • Aby alkohol nie trafiał do nieletnich
  • Aby alkohol nie trafiał do nieletnich
Powrót na górę strony