Aktualności

Dzień dziecka zaginionego

Data publikacji 25.05.2015

25 maja obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. Od początku 2015 roku lubuskiej Policji zgłoszono 29 ucieczek lub zaginięć osób nieletnich z domów rodzinnych, 123 ucieczki z placówek opiekuńczo–wychowawczych i 3 ze schronisk i zakładów poprawczych.

Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów. W Polsce, co 2-3 dni zgłaszane jest Policji zaginięcie dziecka, które nie skończyło siedmiu lat, aż dwoje dzieci w wieku 7-13 lat zgłaszanych jest prawie codziennie. Sytuacja zaginięcia dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. 

http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html

Dzień Dziecka Zaginionego poświęcony jest pamięci dzieci zaginionych. Jest też okazją do przypomnienia o edukacji najmłodszych w zakresie zasad bezpieczeństwa, które mogą uchronić nasze dzieci przed zaginięciem. Czemu dzieci giną? Zwykle chwila nieuwagi rodzica sprawia, że dziecko oddala się. Dla niego świat jest ciekawy i po prostu się bawi. Najmłodsze dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji tego co robią. Dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas samodzielnego powrotu ze szkoły. Zostawione bez opieki jest bezbronne i narażone na zagubienie czy uprowadzenie. Ważne, aby nauczyć dziecko zachowań, które go uchronią.

Policja lubuska współpracuje z Fundacją ITAKA. 9 czerwca 2015 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbędzie się szkolenie Naczelników Wydziałów Prewencji i Specjalistów ds. Nieletnich i Patologii KP/KPP/KMP woj. lubuskiego, podczas którego Pani Sylwia Kaczan, Dyrektor Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych  poprowadzi wykład pn. „Poszukiwania osób zaginionych – procedury, współpraca Policji z innymi służbami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi” oraz „Poszukiwanie osób zaginionych, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwań dzieci – uciekinierów z domów rodzinnych i placówek opiekuńczo-wychowawczych”.

 

Informacje o tym jak uchronić dziecko przed zaginięciem są dostępne na stronie prowadzonej przez Fundację ITAKA:

www.opiekujsiedzieckiem.pl

www.porwaniarodzicielskie.pl

http://opiekujsiedzieckiem.pl/pobierz/ulotka.pdf

 

 

podkom. Justyna Ławreszuk

Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Dzień dziecka zaginionego
  • Dzień dziecka zaginionego
  • Dzień dziecka zaginionego
Powrót na górę strony