Aktualności

TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM 2016

Data publikacji 17.02.2016

W przyszłym tygodniu, od poniedziałku do soboty (od 22 do 27 lutego 2016r.), w ramach obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” lubuska Policja uruchomi Punkty Konsultacyjne oraz specjalne numery telefonów dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. W Punktach tych, na terenie całego województwa, dyżurować będą policjanci wraz z ekspertami.

Policja podczas „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” współpracować będzie z takimi instytucjami jak: powiatowe centra pomocy w rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, poradnie psychologiczno – pedagogiczne, prokuratury, miejskie i gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych oraz stowarzyszenia i inne organizacje społeczne.

Punkt Konsultacyjny uruchomiony zostanie również w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przy ul. Kwiatowej 10. 24 lutego 2016 roku (środa) w godz. od 10.00 do 14.00, policjant z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. wraz z dyrektorem Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy
w Rodzinie, Kuratorem Okręgowym Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. oraz dyrektorem i psychologiem Stowarzyszenia im. Brata Krystyna - udzielą porad wszystkim osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz zainteresowanym uzyskaniem jakiejkolwiek innej pomocy lub porady.

Natomiast 25 lutego 2016 r. (czwartek) koordynator procedury „Niebieskie Karty” Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp., na zaproszenie Dyrektora SOW-u, w godz. od 10.00 do 14.00 będzie dyżurował w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie przy ul. Okrzei 39 w Gorzowie Wlkp. Następnie w piątek, 26 lutego 2016 r., w gorzowskim kinie Helios, po projekcie filmu pt. „Złota klatka” – w ramach realizowanego przez Policję projektu „Obejrzałem problem”, odbędzie się debata z młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną. Film opowiadał będzie o ucieczkach i przestępczości nieletnich.

Pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem będą udzielana również telefonicznie. Wykaz Punktów Konsultacyjnych, w których policjanci będą pełnić dyżury zostanie umieszczony na stronie internetowej lubuskiej Policji w piątek, 19 lutego 2016 r. Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły także uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych na Policji i w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

Więcej informacji:

https://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/pokrzywdzeni-przestepstwem/tydzien-pomocy-ofiarom-przestepstw/news,7966,tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem.html

http://www.pokrzywdzeni.gov.pl/aktualnosci/news,57,tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem-2016.html

http://www.lubuskie.uw.gov.pl/aktualnosci/wydarzenia/Tydzien_Pomocy_Osobom_Pokrzywdzonym_Przestepstwem/idn:15079.html

 

Ośrodki w województwie lubuskim, w których świadczona jest pomoc i udzielane są informacje to:

Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna z Gorzowa Wielkopolskiego

ul. Słoneczna 63,

66-400 Gorzów Wlkp.

mail: if-k@wp.pl, biuro@bratkrystyn.pl

tel. 95/7225440, fax 95/7201475.

 

Lubuski Ruch na Rzecz Kobiet i Rodziny „Żar”

ul. Wrocławska 5, 68-200 Żary

lubuskiruch@wp.pl

tel. 68 470 14 44, 699 902 860.

W 2015 roku, podczas obchodów „Tygodnia…” lubuscy policjanci we współpracy z ekspertami, na terenie województwa lubuskiego, udzielili 84 porady indywidualne i telefoniczne. Najczęściej sprawy, z którymi zgłaszały się osoby pokrzywdzone przestępstwem dotyczyły przemocy w rodzinie, konfliktów sąsiedzkich oraz procedur prawnych.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to idea, która powstała jeszcze w 2000 roku, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych.

Powrót na górę strony