Najlepsi przewodnicy jadą na Mistrzostwa Polski - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Najlepsi przewodnicy jadą na Mistrzostwa Polski

Data publikacji 06.07.2016

W Międzyrzeczu odbyły się wojewódzkie eliminacje do XVI Kynologicznych Mistrzostw Polski Policji. Funkcjonariusze wraz ze swoimi podopiecznymi rywalizowali w kilku konkurencjach. Najlepsi reprezentować lubuski garnizon w finale ogólnopolskim mistrzostw.

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. W Policji to z pewnością najwierniejszy przyjaciel i partner służbowy policjanta. Psy służbowe rozpoczęły policyjną służbę w dwudziestoleciu międzywojennym, podczas formowania się Policji Państwowej. Od tego czasu rola tych „czworonożnych policjantów” cały czas się zwiększała, a psy służbowe nie są już tylko wykorzystywane do patrolowania ulic, ale także do tropienia materiałów wybuchowych, narkotyków, poszukiwania ludzi w czasie katastrof czy klęsk żywiołowych. Tak jak policjanci ruchu drogowego czy służby kryminalnej biorą udział w zawodach policyjnych, tak dla przewodników psów i ich podopiecznych organizowane są corocznie Kynologiczne Mistrzostwa Polski Policji. Udział w rywalizacji to forma doskonalenia zawodowego, a co za tym idzie, jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie policyjnych psów podczas codziennej pracy funkcjonariuszy.

Dzisiaj (5 lipca) na terenie Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu odbyły się wojewódzkie eliminacje XVI Kynologicznych Mistrzostw Polski. Najlepsi lubuscy przewodnicy wraz z psami patrolowo - tropiącymi rywalizowali w konkurencjach:

- posłuszeństwo ogólne – w tej konkurencji zawodnicy wykonują zadania z zakresu ogólnego posłuszeństwa psa realizowanych zarówno przy nodze przewodnika, jak i na odległość oraz pokonywania przeszkód terenowych

- pokonywanie przeszkód – pies wraz z przewodnikiem pokonują specjalny tor przeszkód, polegający na pokonaniu kładki, ściany, tunelu i drabiny

- pościg bez kagańca za osobą, czołowy atak pozoranta na psa i obrona przewodnika – przewodnik prowadzi psa na smyczy bez kagańca i po chwili zwalnia psa ze smyczy, który rozpoczyna pościg za osobą. Ponadto pozorant przeprowadza atak na psa. Ostatnim punktem tej konkurencji jest obrona przewodnika podczas konwoju.

W dzisiejszych eliminacjach najlepsi okazali się:

1. mł. asp. Michał Zapotoczny z psem EFALA – KMP Zielona Góra

2. asp Ryszard Chojnacki z psem IMAR – KMP Gorzów Wlkp.

3. asp. Łukasz Walorczyk z psem IGATON– KPP Wschowa.

Będą oni reprezentować lubuski garnizon podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 6-9 września w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach. Wojewódzkie eliminacje zostały zorganizowane przez Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp., a nad ich sprawnym przebiegiem czuwał ekspert Wydziału Prewencji KWP, kom. Krzysztof Kubryń. W zawodach uczestniczył gospodarz obiektu, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu, kom. Sławomir Gorący.

 

Opracował: sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.