Aktualności

KONFERENCJA „DZIECIŃSTWO NIE BOLI – WSPÓLNA LUBUSKA SPRAWA”

Data publikacji 08.11.2016

W piątek, 4 listopada 2016 r., w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, odbyła się konferencja pn. „Dzieciństwo nie boli – lubuska wspólna sprawa” zrealizowana w ramach projektu, który otrzymał dofinansowanie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Programu Osłonowego „Wspieranie Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.

W związku z zaproszeniem Jakuba Piosika, dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, który otworzył spotkanie, kom. Justyna Ławreszuk
z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. omówiła rolę i zadania Policji w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – omawiając procedurę „Niebieskie Karty” oraz narzędzia szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia,  ze szczególnym uwzględnieniem krzywdzenia dzieci, podparte danymi statystycznymi za I półrocze 2016 r., wynikającymi z realizacji procedury „NK” przez lubuską Policję. W konferencji udział wziął prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, Kierownik Katedry Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który omówił „Przemoc seksualną wobec dzieci”.

Dr Anita Kucharska, Prezeska Stowarzyszenia Na Rzecz Kobiet „BABA”, przybliżyła temat „Rodzina dotknięta przemocą, dziecko jako pokrzywdzone przemocą
i świadek. Założenia, wzorce i standardy pomocy i wsparcia w Stowarzyszeniu BABA”, natomiast Edyta Kowalska z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze, przedstawiła prezentację „Chrońmy dzieci – systemowe rozwiązania w zakresie ochrony dzieci przed przemocą w placówkach oświatowych wg programu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje)”. W konferencji udział wzięło 150 osób, w tym: policjanci z jednostek terenowych woj. lubuskiego, pracownicy socjalni, pedagodzy, kuratorzy, pielęgniarki środowiskowe oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Projekt miał na celu zwiększenie świadomości społecznej wśród mieszkańców województwa lubuskiego dotyczącej przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec dzieci.

Podczas konferencji przeprowadzone zostały badania ankietowe, które dotyczyły wskazania głównych problemów w podejmowanych działaniach na rzecz dzieci doświadczających przemocy. Na podstawie wyników badań powstanie Poradnik Internetowy dotyczący podjęcia skutecznej interwencji w przypadku krzywdzenia małoletnich.

 

źródło: kom. Justyna Ławreszuk

Wydział Prewencji KWP w Goirzowie Wlkp.

Powrót na górę strony