Bezpieczeństwo przedszkolaka w ruchu drogowym - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Bezpieczeństwo przedszkolaka w ruchu drogowym

Data publikacji 20.09.2017

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzą zajęcia edukacyjne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym już wśród najmłodszych dzieci. Cyklicznie spotykają się z dziećmi w szkołach przedszkolach, a nawet żłobkach. Jedno z takich spotkań odbyło się w Miejskim Przedszkolu nr 11 w Zielonej Górze.

Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwym do kształtowania prawidłowych postaw dzieci w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiemy, że przyniesie to oczekiwane efekty w latach następnych w rozwoju młodego człowieka, dlatego zielonogórscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego tak chętnie organizują spotkania z najmłodszymi. Ostatnio odwiedzili przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 11 przy ul. Zamenhofa w Zielonej Górze, gdzie przeprowadzili spotkanie połączone z zajęciami praktycznymi – przypomnienie zasad korzystania z przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej. Ćwiczenia policjanci przeprowadzili za pomocą specjalnego zestawu przenośnego - świateł drogowych i przejścia dla pieszych. W trakcie prowadzonych zabaw policjantka zwracała uwagę na bezpieczne poruszanie się po drogach, prawidłowe przechodzenie przez przejścia dla pieszych czy noszenie elementów odblaskowych. Przypomniała jak należy zachować się przed wejściem na jezdnię, w jaki sposób należy się rozglądać oraz kiedy i jak przechodzić przez przejście. Ponadto pokazała przedszkolakom elementy umundurowania policjantów: czapkę, kamizelkę, gwizdek i tzw. „lizak”, a kilkoro dzieci mogło także założyć strój, żeby przez chwile poczuć się jak prawdziwy policjant.

Przedszkolaki podczas zajęć były bardzo aktywne i wykazały się dużą znajomością zagadnień z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym – wszystkie dzieci wiedziały jak należy zachować się na drodze, znały też wierszyki i piosenki przypominające o zasadach bezpieczeństwa na drodze. W zajęciach uczestniczyło ponad stu przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych. Na zakończenie dzieci w ramach podziękowania wręczyły pani policjantce własnoręcznie wykonaną laurkę z podziękowaniami i wierszykiem dotyczącym bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Kolejne spotkania z policjantami już niedługo.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze