Przedświąteczne zakupy – tylko ze zdrowym rozsądkiem - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Przedświąteczne zakupy – tylko ze zdrowym rozsądkiem

Data publikacji 14.12.2017

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Widać to na ulicach, w centrach handlowych, sklepikach, ale także w Internecie. Wiele osób pochłoniętych świątecznymi zakupami zapomina o ostrożności, przez co mogą się stać łatwym celem dla „kieszonkowców” i oszustów. A przecież aby ten szczególny okres spędzić spokojnie i bezpiecznie wystarczy przestrzegać tylko kilku podstawowych zasad.

Corocznie w okresie przedświątecznym wielu Lubuszan pochłania „gorączka zakupów”. W centrach handlowych i mniejszych sklepikach szukamy prezentów dla najbliższych ale także kupujemy wiele produktów spożywczych, które później znajdą się na wigilijnym stole. Niestety wiele osób zapomina w tym okresie o ostrożności, stając się tym samym łatwym celem dla „kieszonkowców”.

Zbliżające się Boże Narodzenie to okazja dla osób, które nie zawsze mają dobre intencje. Wykorzystując naszą nieuwagę będą oni chcieli w łatwy sposób odebrać nasze oszczędności. Polem działania złodziei są najczęściej sklepy i targowiska. Ważne jest, aby płacąc za zakupy nie pokazywać ile pieniędzy mamy przy sobie oraz odpowiednio zadbać o karty płatnicze. Przede wszystkim nie umieszczajmy kody PIN bezpośrednio na karcie. Postarajmy się go zapamiętać lub wyznaczmy na niego specjalne miejsce, o którym będziemy wiedzieli wyłącznie my sami.

Niestety ofiarą kradzieży portfela z gotówką i kartą płatniczą stała się mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego. W środę (13 grudnia) kiedy kobieta skończyła korzystać z bankomatu schowała portfel do torebki i prawdopodobnie zapomniała ją zamknąć. Idąc ulicą „wpadł” na gorzowiankę biegnący mężczyzna. Po chwili kobieta zorientowała się, że w jej torebce brakuje portfela. O tym fakcie powiadomiła gorzowskich policjantów, którzy zajmują się już tą sprawą.

Narażeni na niecne działanie „kieszonkowców” możemy być także w środkach komunikacji publicznej. W autobusach, tramwajach i pociągach tłumnie podróżujący pasażerowie mogą powodować ścisk, znacznie ograniczający zakres ruchów i widoczności. Pamiętajmy wtedy, aby szczególnie zadbać o nasze oszczędności. Zamknięte torebki trzymajmy z przodu, w zasięgu naszego wzroku. Podobnie należy postępować z plecakami. Na czas podróży zdejmijmy go z pleców i trzymajmy np. na kolanach.

Podczas świątecznych zakupów coraz więcej osób rezygnuje z popularnego przeglądania półek sklepowych i decyduje się na zakupy w Internecie. Ta wygodna forma transakcji pozwala na kupno świątecznych prezentów bez wychodzenia z domu. Warto jednak pamiętać, aby przy dokonywaniu transakcji internetowych korzystać najlepiej z domowego komputera i zabezpieczonego połączenia. Uważajmy na treści jakie odbieramy w mailach i nie otwierajmy podejrzanych wiadomości. Wybierając sklepy internetowe sprawdźmy opinie o nich. Zwróćmy uwagę czy istnieją inne – poza internetowe – możliwości kontaktu ze sklepem, takie jak adres czy numer infolinii. Dzięki temu później łatwiej dokonamy ewentualnych reklamacji czy zwrotów.

Wielu z nas na święta odwiedza rodzinę, często wybierając się w dłuższą drogę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem, dokładnie sprawdzić i zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Poprośmy zaufanego sąsiada, aby od czas do czasu doglądał, czy w rejonie naszego domu nie ,,kręcą” się podejrzane osoby. Może także zbierać ulotki i prasę, które pozostawione wskazują na naszą nieobecność. Tą mogą chcieć wykorzystać włamywacze i złodzieje. Nie ułatwiajmy im dostępu do naszego mienia.

Ostrożność i stosowanie zasad ograniczonego zaufania podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci pozwolą cieszyć się z udanych prezentów. Odpowiednie zabezpieczenie naszego miejsca zamieszkania zagwarantuje nam spokojną i miłą atmosferę podczas świątecznych wyjazdów.

 

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.