Policjanci oddali hołd zamordowanym. To już 78 rocznica Zbrodni Katyńskiej. - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

Policjanci oddali hołd zamordowanym. To już 78 rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Data publikacji 13.04.2018

Pielęgnowanie pamięci o tych, którzy w Katyniu, Charkowie, Twerze i wielu innych miejscach kaźni polegli za Ojczyznę, szczególnie o policjantach okrutnie zamordowanych w Miednoje, wpisuje się już na stałe w naszą policyjną służbę. Oddajemy dziś cześć pod „Krzyżem- Pomnikiem Ofiar Katynia” na gorzowskim cmentarzu i składamy hołd wszystkim funkcjonariuszom, dla których Ojczyzna, honor i wierność policyjnej przysiędze stanowiła wartość nadrzędną. Niech pamięć o Nich trwa wiecznie!

KATYŃ jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki wobec narodu polskiego. 78 lat temu dokonano skrytobójczego mordu na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Ofiarami byli głównie oficerowie Wojska Polskiego i Policji, kapelani wojska polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Lubuską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Janiak, Jego zastępcy oraz delegacjei poczty sztandarowe z jednostek terenowych. Po zakończeniu nabożeństwa pod Pomnikiem Ofiar Katynia rozpoczął się uroczysty apel dla upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wzięli udział duchowni, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, służb i klas mundurowych, a także mieszkańcy naszego regionu. Wszyscy chcieli upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce w 1940 roku. Wydarzenia i ludzi, dla których Ojczyzna, honor i wierność stanowiły wartość nadrzędną. Chcemy zapewnić, że o nich pamiętamy i pamiętać będziemy zawsze.

List Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

video: sierż. szt. Maciej Kimet

Ładowanie odtwarzacza...