AKCJA „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO…NAD WODĄ” W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

AKCJA „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO…NAD WODĄ” W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM

Data publikacji 04.06.2018

Lubuscy policjanci rozpoczęli działania w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Zbliżają się wakacje - okres beztroski, zabawy dla dzieci i młodzieży. Jednym z głównych miejsc spędzania wolnego czasu latem są jeziora. Wiąże się to niestety również z zagrożeniami takimi jak utonięcia. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom policjanci edukują i informują dzieci i młodzież oraz ich rodziców o tym jak uniknąć zagrożeń, nieszczęśliwych wypadków podczas festynów i pikników, w ramach których policjanci przygotowują punkty informacyjno-edukacyjne. W miniony weekend funkcjonariusze Wydz. Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. obecni byli na festynie „Bądźmy razem” w Rokitnie, organizowanym przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz 3 czerwca 2018 r. wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Żarach – na festynie na Rynku w Żarach. Dużym zainteresowaniem uczestników festynów cieszyły się materiały przygotowane w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” takie jak: informatory, naklejki oraz plakaty edukacyjne, które wskazują zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, a także obrazują oznaczenia obowiązujące na kąpieliskach.

Projekt „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” został objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisany do Harmonogramu realizacji zadań w 2018 r. w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego, Departament Komunikacji Społecznej oraz Departament Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Fundacja PZU.

Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków. Akcja realizowana będzie do września 2018 r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku.

W tegorocznej akcji zorganizowano również konkurs na przygotowanie 30-sekundowego spotu filmowego przedstawiającego bezpieczny wypoczynek nad wodą oraz promującego zdrowy i aktywny tryb życia pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie wziąć mogą udział zespoły liczące do 3 osób w wieku do 18 lat – oczywiście pod opieką dorosłego opiekuna. Prace konkursowe można przesyłać do dnia 7 września 2018 r., na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK”.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad woda.

Na festynie w Żarach policja lubuska wspierana była przez Policję niemiecką w ramach projektu w ramach realizacji Projektu „Nie dla narkotyków – zwiększenie skuteczności policji w zakresie przeciwdziałania przestępczości narkotykowej na terenie przygranicznym polsko - niemieckim” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020”.

 

 

Opracowanie:

podinsp. Anna Księżak-Nowak

Wydz. Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.