LUBUSCY POLICJANCI ROZPOCZĘLI DZIAŁANIA „ZNICZ” - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

LUBUSCY POLICJANCI ROZPOCZĘLI DZIAŁANIA „ZNICZ”

Data publikacji 31.10.2018

Najbliższe dni upłyną pod znakiem intensywnej pracy dla lubuskich policjantów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich zmotoryzowanych. Mundurowi będą pomagać kierowcom i pieszym sprawnie dotrzeć w rejon cmentarzy i bezpiecznie z nich powrócić. Na drogach będzie więcej policyjnych patroli, co przełoży się na częstsze kontrole. Policjanci będą skupiać się na trzeźwości kierujących, bezpiecznym przewożeniu pasażerów i stanie technicznym pojazdów. Wszystko po to, aby zmotoryzowani sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie poruszali się po lubuskich drogach.

Ruszyły coroczne, ogólnopolskie działania pod nazwą „ZNICZ”. Zatem w całym kraju należy się spodziewać zwiększonych sił policyjnych, które w licznych działaniach sprawdzać będą zachowania kierowców. Do akcji ruszyli także lubuscy policjanci, którzy odpowiedzialni będą za to jak krystalizuje się bezpieczeństwo na arteriach komunikacyjnych regionu. Ponad 300 policjantów ruchu drogowego wspomaganych funkcjonariuszami innych pionów i służb zadba o właściwe przemieszanie się po naszych drogach. Kulturalni i rozsądni kierowcy nie mają się czego obawiać. Policjant będzie partnerem w bezpiecznym dotarciu do celu. Za to piraci drogowi, charakteryzujący się szaleńczą jazdą z pewnością nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim wsiąść za kierownicę będąc trzeźwym. Po drugie ściągnąć nogę z gazu. Po trzecie wystrzegać się ryzykownych manewrów m.in. wyprzedzania, które w wielu sytuacjach są złym wyborem i zagrażają życiu. Warto zadbać o stan techniczny pojazdu, którego przegląd jest wskazany nie tylko podczas corocznych badań ale także podczas dalekich wypraw na rodzinne groby. No i zapoznanie się z trasą alternatywną, co może uniknąć konieczności stania w tworzących się korkach. No i wreszcie wypoczynek. Z tym w ostatnich latach jest problem. Szybkie tempo życia, chęć zaoszczędzenia jednego dnia, powoduje, że wielu kierowców siada do auta bezpośrednio po zakończonej pracy. Zmęczony kierowca powoduje duże zagrożenie dla siebie i innych. Także tych najmłodszych pasażerów. Warto o tym pamiętać.

Sprawmy razem, że działania „ZNICZ 2018” przejdą do historii jako bezpieczne. Praca lubuskich policjantów w ramach tegorocznej akcji „Znicz” rozpoczyna się 31 października i potrwa do 4 listopada.

Statystyka zdarzeń drogowych w województwie lubuskim z poprzednich lat :

 

wypadki

zabici

ranni

kolizje

31.10-3.11.2014

6

0

7

126

30.10-01.11.2015

1

0

3

88

28.10-01.11.2016

4

0

7

172

27.10-2.11.2017

14

2

18

300


 

źródło: nadkom. Marcin Maludy

podkom. Grzegorz Jaroszewicz