W LUBUSKIEM RUSZAJĄ FERIE. POLICJA GOTOWA DO ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

W LUBUSKIEM RUSZAJĄ FERIE. POLICJA GOTOWA DO ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 24.01.2020

Najbliższe dwa tygodnie upłyną w Lubuskiem pod znakiem wzmożonych policyjnych działań. Wszystko po to, aby wszystkim tym, którzy dziś usłyszą ostatni przed drugim semestrem szkolny dzwonek zapewnić bezpieczeństwo. Będą zatem częste kontrole oraz monitorowanie zachowań nieletnich, aby każdy po feriach mógł cały i zdrowy wrócić do swych codziennych zadań. Zaczynamy!

Ruszają upragnione dla wszystkich uczniów ferie. To czas, aby złapać oddech i wytchnienie przed kolejnym semestrem. Moment bogaty w rozrywki i zabawy. Ważne, aby ta beztroska nie prowadziła do niebezpiecznych sytuacji. A z pewnością istnieje większe ryzyko, kiedy młodzi pozbawieni są pełnej kontroli przez rodziców, opiekunów prawnych czy nauczycieli. Rodzą się nie zawsze mające wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem pomysły. Dlatego dla policjantów, to czas szczególny. Jesteśmy odpowiedzialni za losy nieletnich. To intensywna praca dla funkcjonariuszy z wielu policyjnych pionów. Jest sporo pracy dla policjantów z wydziałów prewencji, którzy intensyfikują swoje działania profilaktyczne, bo przecież realizują je skutecznie na co dzień. Jest też bardzo wiele zadań dla policjantów ruchu drogowego, którzy będą wnikliwie sprawdzać stany techniczne aut i trzeźwość kierowców, zwłaszcza udających się na kolonie autokarów. Będą częste kontrole punktów sprzedaży alkoholu, czy ten nie jest oferowany dla nieletnich. Będą wspólne z innymi podmiotami kontrole miejsc wypoczynku na koloniach. Miejsc przebywania najmłodszych. Jednym słowem jest to czas mobilizacji dla wielu policyjnych pionów. Dużo pracy, która ostatecznie ma sprawić, że za dwa tygodnie każdy cały i zdrowy powróci do swych codziennych obowiązków.

Pamiętajmy o dostępie młodych do „sieci”. To już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci i młodzież poprzez internet kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry dostępne na platformach, mając w ten sposób dostęp do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. Pierwszym ogniwem, które może zadbać o to, aby do pociech nie trafiały nieadekwatne do ich wieku informacje, są opiekunowie. Chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami powinni oni pamiętać o informowaniu dziecka o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu, kontrolowaniu stron jakie przeglądają podopieczni, możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron. Ważnym punktem policyjnych działań związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa podczas ferii zimowych są kontrole autokarów. Zanim dzieci wyjadą w miejsca zimowego wypoczynku pojazd, którym będą podróżować oraz jego kierowca będą często sprawdzone przez policjantów. Podczas takich kontroli mundurowi sprawdzą stan techniczny autokaru – sprawność układu hamulcowego i kierowniczego, poziom płynów, zużycie bieżnika opon oraz czy wyposażony jest w specjalne tabliczki informacyjne i urządzenia rejestrujące czas podróży i postoju. Kontrolowany będzie także stan trzeźwości kierowcy oraz czy posiada on uprawnienia wymagane do kierowania. Przypominamy, że każda osoba może zgłosić taką kontrolę w dowolnej komendzie Policji.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy w Gorzowie Wlkp.

Ładowanie odtwarzacza...