Aktualności

Bezpieczny powiat zielonogórski

Data publikacji 06.02.2015

W ubiegły piątek zielonogórscy policjanci podsumowali swoją pracę w 2014 roku. Był to bardzo dobry rok dla Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze – a co za tym idzie bezpieczny w całym zielonogórskim powiecie. Wyraźnie widoczny jest spadek przestępczości, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Dobra organizacja pracy jednostki pozwoliła na skierowanie do służby 3 tysiące policjantów więcej, co daje 3 patrole dziennie dodatkowo na terenie miasta i powiatu.

Na obszarze działania Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze w 2014 roku stwierdzono popełnienie mniejszej liczby przestępstw - 6291 tj. o 392 mniej niż w 2013 roku. Wykrywalność była wyższa i wyniosła 67,8% (2013r. – 61,9%). W 2014 roku stwierdzono 4460 przestępstw kryminalnych tj. o 157  mniej niż w 2013 roku. Tych przestępstw również więcej wykryto - 58,7 % (2013r. – 51,1%).


Spośród całej statystyki policyjnej wybrano 7 kategorii przestępstw które są szczególnie uciążliwe dla obywateli, najczęściej ich dotykają, związane są z ich mieniem i to one głównie stanowią o poczuciu bezpieczeństwa. Są to udział w bójce lub pobiciu, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenie mienia. To na te kategorie Policja zwraca szczególną uwagę i na ich zwalczanie kładzie duży nacisk. Liczba przestępstw stwierdzonych w tych 7 kategoriach wyniosła 2179 przestępstw, tj. o 546 mniej niż w 2013 roku. Wykrywalność w tych kategoriach jest wyższa niż w 2013 roku i wyniosła 32,0% (2013r. – 30,7%).W 2014 roku we wszystkich tych kategoriach zanotowano spadek liczby przestępstw:


KATEGORIA    2013    2014    spadek rozbój, kradzież rozbójnicza, wymuszenie rozbójnicze    78    47    40% mniej
bójka i pobicie    56    44    22% mniej
uszczerbek na zdrowiu    112    86    24% mniej
kradzież cudzej rzeczy    1326    986    26% mniej
kradzież z włamaniem    788    737    7% mniej
kradzież samochodu    153    98    35% mniej
uszkodzenie rzeczy    365    279    24% mniej

Przestępczość rozbójnicza jest szczególnie dotkliwą kategorią przestępczości. Poza dokonaniem zaboru mienia sprawca lub sprawcy używają przemocy wobec osoby pokrzywdzonej lub grożą jej użyciem. Rozboje mają miejsce szczególnie w porze nocnej, na mało uczęszczanych ulicach. Przedmiotem zaboru były najczęściej drobne kwoty pieniędzy oraz telefony komórkowe. W 2014 roku ograniczono również liczbę kradzieży pojazdów. Jest to skutek wzmożonych działań Policji nastawionych bezpośrednio na sprawców dokonujących kradzieży oraz osób zajmujących się dalszą sprzedażą części samochodowych. Uszkodzenia mienia to dotkliwa kategoria przestępczości, która dotyczy głównie uszkodzeń zaparkowanych pojazdów, wybicia szyb czy też dewastacji infrastruktury. Liczba tych przestępstw spadła po raz kolejny w stosunku do roku 2013.


Są dwie kategorie przestępczości, w których wzrost liczby stwierdzonych przestępstw jest zjawiskiem pozytywnym, świadczącym o lepszej i skuteczniejszej pracy policjantów. Są to przestępczość gospodarcza i przestępczość narkotykowa. Przestępczość gospodarcza to jeden z priorytetów w strategii Komendanta Głównego Policji. Nadal zwiększa się liczba przestępstw dokonywanych w cyberprzestrzeni oraz za pomocą telefonów komórkowych. Oszuści stosują wciąż nowe pomysły w celu wyłudzenia pieniędzy od przedsiębiorców czy zwykłych obywateli. W 2014 roku liczba przestępstw stwierdzonych wyniosła 1039 (2013r. – 916), natomiast wykrywalność wzrosła do 83,8% (2013r. – 81%). .
Zielonogórscy policjanci są również bardzo aktywni w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. W 2014 roku stwierdzono na terenie zielonogórskiego powiatu 439 przestępstw (2013r. – 342), wykrywalność wzrosła do 94,8% (2013r. – 91,5%). Narkotykiem najczęściej występującym w naszym powiecie jest marihuana. Policjanci odnajdują również u zatrzymanych grzyby halucynogenne i amfetaminę.  
WIĘCEJ PATROLI – MNIEJ PRZESTĘPSTWZnacznym osiągnięciem w KMP w Zielonej Górze w porównaniu z 2013 rokiem, jest skierowanie do służby patrolowej ponad 3 tysiące policjantów więcej – co daje 3 patrole dziennie dodatkowo na terenie miasta i powiatu. Zielonogórscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku sprawców niemal 30% przestępstw, co istotnie przyczynia się do wzrostu ich wykrywalności.
Dzięki wsparciu samorządu i porozumieniu podpisanym pomiędzy Prezydentem Miasta Zielona Góra a Komendantem Miejskim Policji w Zielonej Górze, w okresie od 15 marca do 31 grudnia 2014 roku na terenie miasta pełniło służbę dodatkowo 1200 policjantów - 599 patroli. Podczas tych właśnie patroli policjanci ujawnili 2395 wykroczeń, za które nałożyli  1497 mandatów karnych i skierowali 154 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego. 


Dobrym wynikiem zielonogórskiej komendy w 2014 roku  jest dalsze skrócenie średniego czasu reakcji Policji na zgłoszone interwencje na terenie miejskim (7,5 minuty) i na terenie wiejskim (13,5 minuty). Jednym z poważniejszych zadań jednostki jest zabezpieczanie imprez masowych. W naszym powiecie odbywa się ich najwięcej całym województwie. Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze w 2014 roku odbyły się 84 imprezy masowe, w tym 3 sportowe imprezy masowe podwyższonego ryzyka. Największe z imprez zabezpieczanych przez KMP w Zielonej Górze to:


- mecze ekstraligowej drużyny żużlowej ZKŻ Spar-Falubaz Zielona Góra;
- mecze koszykarzy Stelmetu zarówno w polskiej lidze, jak i w rozgrywkach
  międzynarodowych pucharów;
- wiele masowych imprez kulturalno–rozrywkowych, między innymi w Amfiteatrze i Centrum
  Rozrywkowo-Sportowym;
- dziewięciodniowe obchody Dni Zielonej Góry, w trakcie których odbywa się wiele imprez masowych gromadzących kilkudziesięciotysięczne rzesze uczestników. bezpieczeństwo w ruchu drogowymPoprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest jednym z głównych priorytetów Komendanta Głównego Policji. W minionym roku zwiększona została liczba policjantów ruchu drogowego w całej Polsce, również w powiecie zielonogórskim niemal 1000 policjantów drogówki więcej zostało wysłanych do patrolowania dróg. 


Niestety nie udało się ograniczyć liczby wypadków drogowych oraz liczby rannych i śmiertelnych ofiar tych wypadków. W 2014 roku na drogach powiatu zielonogórskiego odnotowano 165 wypadków drogowych, w których 20 osób poniosło śmierć, a 215 osób doznało obrażeń ciała. W porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku nastąpił wzrost liczby wypadków drogowych o 26 tj. 18,8%, odnotowano wzrost ilości ofiar śmiertelnych o 11 tj. 122%, oraz wzrost osób rannych o 32 tj. 17,5%. W 2014 roku dzięki intensywnym działaniom policjantów ruchu drogowego nastąpiło ograniczenie w poważnej kategorii wypadków - najechanie na pieszego. W 2014 roku było 37 takich wypadków, w tym 8 z winy pieszego, a 2013 roku 43 wypadki, w tym 10 z winy pieszego. W minionym roku przynajmniej raz w tygodniu prowadzone były działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których celem jest ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Oprócz podanej liczby wypadków zgłoszono 2202 kolizji drogowych tj. taką samą liczbę jak w roku 2013.
Zielonogórscy policjanci wszystkich pionów przez cały rok aktywnie ujawniają na drogach naszego powiatu nietrzeźwych kierujących. Co zaskakujące w ubiegłym roku spadła liczba zatrzymanych po alkoholu – w 2013 roku zatrzymano ich 848, a w 2014 roku – 623. Natomiast ponad dwukrotnie więcej zatrzymanych zostało kierujących po użyciu narkotyków – w 2013 roku – 146, a w roku 2014 – 307.

Z inicjatywy zielonogórskich policjantów ruchu drogowego pod koniec 2014 roku zostało zmienione oznakowanie najbardziej niebezpiecznego odcinka drogi S-3 biegnącej przez nasz powiat. Zaproponowane i wprowadzone już tymczasowe zmiany na odcinku, gdzie najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków:


- wprowadzenie dodatkowego pasa ruchu,
- zmiana oznakowania - ustawienie znaków aktywnych, tzw. mrugających,
- wprowadzenie odcinków, na których wyprzedzanie jest zabronione,
- zamontowanie tzw. „kocich oczek” - dźwięk ostrzegający o zmianie pasa ruchu.
    Mieszkańcy zielonogórskiego powiatu czują się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania, co w swoich wystąpieniach na odprawie rocznej w KMP podkreślili zaproszeni przedstawiciele lokalnych samorządów.

  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
  • Bezpieczny powiat zielonogórski
Powrót na górę strony