Aktualności

Policyjne patrole zapewniają bezpieczeństwo plażowiczom

Data publikacji 22.06.2023

Przed nami wakacje czyli czas wypoczynku dla wszystkich tych, którzy preferują przebywanie z wodą. Zielonogórscy policjanci, aby skutecznie zapewniać bezpieczeństwo w tym okresie, przygotowywali się bardzo starannie – doskonalili umiejętności udzielania pierwszej pomocy czy używania specjalistycznego sprzętu do ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepiej wyszkoleni policjanci i ratownicy nie zastąpią rozsądku i ostrożności nad akwenami.

Wakacje już lada moment więc policjanci są obecni w rejonach kąpielisk - zarówno tych strzeżonych jak i niestrzeżonych. Funkcjonariusze zachęcają do korzystania z miejsc strzeżonych, na których jest ratownik i wydzielone miejsce do pływania. Wiadomo wtedy, że takie miejsce jest sprawdzone, a nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Policjanci mają jednak świadomość, że wiele osób wybierze kąpieliska niestrzeżone nad jeziorem, zalewem czy rzeką, dlatego też szczególny apel o rozwagę i ostrożność kierują właśnie do nich. Bardzo ważnym jest, aby nie zażywać kąpieli w miejscach objętych zakazem i unikać skoków do wody w tam, gdzie nie znamy głębokości i nie wiemy co znajduje się na dnie. Przygotowując się do sezonu letniego powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i w jaki sposób udzielić bezpiecznie pomocy tonącemu – nigdy nie wiemy czy nie znajdziemy się w sytuacji gdy to od naszych umiejętności i wiedzy będzie zależało życie drugiego człowieka.

Pamiętajmy!

- Zażywajmy kąpieli tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.

- Nie zakłócajmy wypoczynku i kąpieli innym;

- Nie wchodźmy do wody po alkoholu lub gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek;

- Nie wskakujmy do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna, a także gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem;

- Nie wolno kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach. 

Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych lub wchodzenia do wody po wypiciu alkoholu.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • policjanci kontrolują miejsca przy wodzie
  • policjanci kontrolują miejsca przy wodzie
  • policjanci kontrolują miejsca przy wodzie
Powrót na górę strony