Aktualności

Pamiętamy o Polakach zamordowanych na Wołyniu

Data publikacji 12.07.2023

Komendant Powiatowy Policji w Żarach, komisarz Mateusz Domaradzki oddał hołd Polakom zamordowanym na Wołyniu. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej.

We wtorek (11 lipca) Komendant Powiatowy Policji w Żarach, komisarz Mateusz Domaradzki oddał hołd Polakom zamordowanym na Wołyniu. Kwiaty złożył na żarskim cmentarzu pod krzyżem upamiętniającym ofiary ludobójstwa. 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali polską ludność cywilną w 99 miejscowościach na Wołyniu. To jeden z najdramatyczniejszych rozdziałów eksterminacji polskiej ludności na Wołyniu, w czasie której członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii pozbawili życia przynajmniej 100 tysięcy Polaków. Ofiarami była przede wszystkim ludność wiejska, w tym w dużej mierze kobiety i dzieci oraz osoby starsze.

We wtorkowym wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz rodziny pomordowanych. Uroczyście upamiętnili tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat, kiedy to oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii napadły polskie wsie i osady na Wołyniu. W uroczystości uczestniczył także weteran II wojny światowej major w stanie spoczynku Eugeniusz Jaworski. W 1944 roku wstąpił do pododdziału wartowniczo-obronnego Polskich Oddziałów Samoobrony, jest między innymi członkiem Stowarzyszenia Upamiętniania Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów na Polakach. Wyróżniony w 2002 roku przez Prezesa Rady Ministrów RP patentem z prawem używania zaszczytnego tytułu Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także  Srebrnym Krzyżem Zasługi - to prawdziwy świadek historii.

11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej. W 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1943–1945 i ustanowił rocznicę apogeum Zbrodni Wołyńskiej.

 

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Policjant i strażak z wiązanka kwiatów podczas uroczystości rocznicowych.
  • Posterunek honorowy żołnierzy przy krzyżu pamięci o Polakach zamordowanych na Wołyniu.
  • Kompania honorowa żołnierzy podczas uroczystości rocznicowych.
  • Policjant podaje rękę kombatantowi.
  • Uczestnicy uroczystości rocznicowych.
  • Wicewojewoda Lubuski stojący obok uczestników uroczystości.
  • Policjant stojący z kombatantem.
  • Wicewojewoda Lubuski przemawia do uczestników uroczystości.
  • Zdjęcie pamiątkowe uczestników uroczystości rocznicowych.
Powrót na górę strony