Aktualności

Wspólnie zadbajmy o osoby bezdomne – skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 23.11.2023

Trwający okres jesienny, w czasie którego temperatura powietrza może osiągnąć wartości ujemnie, a następnie nadchodząca pora zimowa - to czynniki mogące stwarzać realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Szczególnie narażone są osoby bezdomne, nieporadne życiowo, czy też znajdujące się w stanie upojenia alkoholowego. Lubuscy policjanci rozpoczęli działania mające na celu ochronę takich osób - w myśl idei „pomagamy i chronimy”. Już dziś skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zgłoś mundurowym o miejscach, gdzie potrzebna jest pomoc.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, która przez cały rok służy obywatelom. Jest ona bardzo dogodną platformą przekazywania informacji policjantom o problemach występujących w określonych miejscach. Jesienią oraz podczas nadchodzącej pory zimowej, ma ona szczególne znaczenie pod kątem osób bezdomnych wymagających pomocy, nieporadnych życiowo czy też znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego.

Jak to działa? Z poziomu komputera lub telefonu komórkowego uruchamiamy aplikację. Następnie wybieramy konkretne miejsce na mapie. Dodajemy znacznik „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Bardzo ważne jest wprowadzenie dokładnego opisu problemu. Takie zgłoszenie automatycznie trafia do odpowiedniej jednostki Policji. Na tej podstawie mundurowi kierowani są we wskazany rejon, gdzie następuje weryfikacja. W przypadku jej potwierdzenia, możliwa jest natychmiastowa pomoc i wsparcie we współpracy z innymi instytucjami, takimi jak na przykład Ośrodki Pomocy Społecznej. Każde zgłoszenie jest anonimowe. To zaledwie kilka kliknięć, które mają ogromną wartość. Przypominamy, iż w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, zawsze w pierwszej kolejności należy wykonać połączenie na numer alarmowy 112.

Oczywiście wraz z nadejściem trudniejszych warunków pogodowych, policjanci podejmują również szereg inicjatyw własnych, aby wspierać osoby w kryzysie bezdomności lub nieporadne życiowo. Szczególna rola w tym zakresie spoczywa na dzielnicowych. Dzięki dobremu rozpoznaniu w problemach mieszkańców podległych rejonów służbowych, mogą oni na bieżąco monitorować sytuacje jak również zaangażować do pomocy inne instytucje. Podczas codziennych służb, patrolują oni pustostany oraz inne miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Odwiedzają również samotnie mieszkających seniorów. Czasami naprawdę nie potrzeba dużo, aby zmienić tak wiele.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - formularz zgłoszeniowy.
  • Czarno - białe zdjęcie. Policjant stojący przy innym mężczyźnie.
  • Policjant podczas sprawdzania miejsc przebywania osób bezdomnych.
  • Policjant podczas dokumentowania czynności w notatniku służbowym.
  • Ulotki związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Czarno - białe zdjęcie - policjant sprawdzający miejsce przebywania osób bezdomnych.
Powrót na górę strony