Aktualności

Zamiast zarobić, stracił oszczędności – uważajmy na internetowych oszustów!

Data publikacji 06.03.2024

Korzystasz ze stron internetowych umożliwiających kupno i sprzedaż używanych przedmiotów? Uważaj na fałszywe strony weryfikacyjne, dzięki którym oszuści wykorzystując niewiedzę osób w działaniu platformy handlowej, wykradają pieniądze z konta. W ostatnim czasie, ich ofiarą padł mieszkaniec powiatu krośnieńskiego, który chcąc zarobić, stracił ponad 16 tysięcy złotych.

Ryzyku oszustwa podlega każdy kto korzysta z usług internetowych. Prowadzenie konta na portalach społecznościowych, korzystanie z poczty elektronicznej, stron handlowych czy też umożlwiających płatności bankowe, to miejsca gdzie najczęściej narażeni jesteśmy na działanie oszustów. O tym jak łatwo stać się ich ofiarą wie mieszkaniec powiatu krośnieńskiego, który wystawiając na stronie internetowej umożliwiającej kupno i sprzedaż używanych przedmiotów towar, zamiast zarobić stracił ponad 16 tysięcy złotych. Coś co z pewnością miało wpływ na poniesioną stratę finansową było brak znajomości działania platformy handlowej i zaufanie, którym obdarzył oszusta. Jak do tego doszło?

Już po kilku minutach od wystawienia towaru na sprzedaż, mieszkaniec powiatu otrzymał wiadomość z chęcią kupna rzeczy. Ponadto otrzymał on również algorytm postępowania przy procedurze sprzedaży przedmiotów, którym się kierował, a także kod QR, w który należało wejść aby dokończyć procedurę logowana na stronie i sprzedaży produktu. Po wejściu w link, ukazała się strona, na której należało wybrać swój bank. Po chwili otrzymał on telefon od kobiety podającej się za pracownika platformy handlowej, która mówiła mu co musi zrobić żeby skonfigurować konto, aby można było przeprowadzić sprzedaż. Nie mając podejrzeń, że rozmawia z oszustką, podał jej dane o które prosiła oraz kod weryfikacyjny. W kolejnych krokach został poinformowany, by mógł sprzedawać i kupować na platformie musiał zaakceptować kwotę limitu, co też zrobił. Po akceptacji otrzymywanych kodów weryfikacyjnych, kobieta powiedziała mu, że przelew nie doszedł do skutku  i zaproponowała mu podanie kodów do płatności. Ten nic nie podejrzewając ponownie zaakceptował propozycję i podał kobiecie kody. Finalnie z jego konta zniknęło ponad 16 tysięcy złotych. 

Mając powyższe zdarzenie na uwadze, pamiętajmy że oszuści działają wszędzie. To tylko od nas i naszej świadomości w działaniu danego portalu handlowego będzie zależało czy damy się oszukać czy też nie. Dlatego zanim wystawisz towar na sprzedaż, dowiedz się jak wygląda cała procedura sprzedaży, w ten sposób nawet jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, będziesz wiedział co robić by nie dać się okraść.

Co powinno zwrócić uwagę?:
•    Zaskakująco szybka odpowiedź na wystawiony towar? To sygnał, że możesz mieć do czynienia z oszustem.
•    Chęć szybkiej transakcji i pomocy w jej przeprowadzeniu.
•    Prośba o dane osobowe oraz z karty płatniczej.
•    Sugerowanie formy płatności przez nieznajomego.

Czego NIGDY nie należy robić:
•    Podawać danych z kart płatniczych, czy też danych do logowań bankomatowych.
•    Wchodzić w linki otrzymane za pośrednictwem sms, komunikatora czy też poczty elektronicznej. Kliknięcie w link niewiadomego pochodzenia, może przekierować nas na fałszywą stronę, na której musimy zalogować się do banku lub podać dane z karty płatniczej. Może też umożliwić instalację oprogramowania, który przechwytuje poufne dane.  Wykonując wszystkie te czynności umożliwiamy dostęp do konta i wypłacenie z niego pieniędzy.

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony