Aktualności

Mężczyzna szukał możliwości inwestowania – został oszukany metodą na „pracownika ZUS”

Data publikacji 27.03.2024

Niestety, jak pokazuje rzeczywistość, oszuści nie tracą werwy w poszukiwaniu nowych sposobów swojej przestępczej działalności. 51-letni mieszkaniec powiatu sulęcińskiego stracił ponad 22 tysiące złotych, padając ofiarą rzekomego pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przeglądając internet, w poszukiwaniu możliwości inwestycyjnych, natrafił na domenę łudząco przypominającą stronę ZUS, gdzie zostawił numer kontaktowy do siebie. Na całą lawinę dalszych zdarzeń nie trzeba było długo czekać… Policjanci, apelują i przypominają, aby jak ognia wystrzegać się niebagatelnych zysków inwestycyjnych przy minimum ryzyka – takie po prostu nie istnieją!

Do sulęcińskiej jednostki zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą oszustów. Przeglądał on internet w poszukiwaniu możliwości inwestycyjnych. Jego uwagę zwróciła strona, która do złudzenia przypominała domenę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jedną z jej funkcjonalności była zakładka „inwestycje giełdowe”. 51-latek skorzystał w formularza, pozostawiając numer kontaktowy do siebie. Na dalszy bieg zdarzeń nie trzeba było długo czekać. Za pośrednictwem popularnego komunikatora, skontaktowała się z nim rzekoma doradczyni finansowa. Kobieta tak poprowadziła rozmowę, iż nakłoniła pokrzywdzonego do kliknięcia w przesłany link. Tym sposobem na telefon mężczyzny zainstalowana została aplikacja dająca dostęp oszustom do pulpitu urządzenia. Oczywiście od razu przystąpili oni do działania, korzystając z bankowości elektronicznej i wypłacając z konta pokrzywdzonego ponad 22 tysiące złotych. Niestety, mężczyzna bardzo późno zorientował się, że z jego konta zniknęły środki.

Przypominamy, iż niezwłoczne zgłoszenie o przestępstwie w banku oraz policjantom, daje szansę na zablokowanie środków. Dokładnie tak stało się w przypadku, który opisywaliśmy zaledwie kilka dni temu.

Uczulamy również na inwestycje, które gwarantują niebagatelnie wysokie zyski przy praktycznie zerowym ryzyku – takie po prostu nie istnieją! Prosimy również o zwracanie uwagi na konstrukcję stron internetowych, które odwiedzamy. Jeśli pojawiają się tam błędy językowe, niedopracowane treści lub część zakładek nie jest aktywna, może świadczyć to, iż mamy do czynienia z oszustami.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony