Aktualności

Nietrzeźwy kierowca chciał się „wykupić”

Data publikacji 01.04.2014

20-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego musi się liczyć z odpowiedzialnością karną wynoszącą nawet 10 lat pozbawienia wolności. To konsekwencja usiłowania przekupienia policjanta drogówki, który uniemożliwił mu dalszej jazdy pod działaniem alkoholu.

Sobotni wieczór na długo zapadnie w pamięci 20-letniemu mieszkańcowi powiatu gorzowskiego. Po spożyciu alkoholu wsiadł za stery opla astry łamiąc jedną z podstawowych zasad ruchu drogowego, narażając zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Tuż przed godziną 23 przy ul. Kostrzyńskiej zostaje wytypowany do kontroli drogowej. Na znak policjanta do zatrzymania jednak nie reaguje czym zmusza policjantów do zdecydowanej reakcji. Za nic ma także sygnały świetlne i dźwiękowe.

 

Swą podróż kontynuuje skręcając w drogę gruntową już za granicą administracyjna Gorzowa Wlkp. Ale po przebyciu kilkudziesięciu metrów zostaje zatrzymany. Samochodem przewozi także dwóch swoich kolegów. Powodem takiego zachowania była jazda pod działaniem alkoholu. Wynik przeprowadzonego przez policjanta badania wskazuje na 0,83 mg/dm3  w wydychanym powietrzu. To prawie 1,8 promila. Okazuje się, że to nie koniec kłopotów z prawem 20-latka. W zamian za odstąpienie policjanta od czynności związanych z udokumentowaniem jego stanu trzeźwości, oferuje „po tysiaku na głowę”. Tym samym rozszerzył katalog karny o łapówkę. Teraz odpowie nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Art. 229. § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Opracował: podkom. Marcin Maludy

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Nietrzeźwy kierowca chciał się „wykupić”
Powrót na górę strony