Aktualności

Bezpieczne zakupy w sieci

Data publikacji 05.06.2013

W ostatnich latach znacznie rozwinął się handel z wykorzystaniem Internetu. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych. Nowa technologia, która ma ułatwiać życie codzienne niesie za sobą zagrożenia. Oszuści coraz częściej bazują na nieświadomości przeciętnego użytkownika Internetu.

Możliwość dokonania zakupu towaru za pośrednictwem sieci wymaga od kupującego świadomości zagrożeń. Do nowosolskich policjantów zgłasza się coraz więcej osób, które dokonały transakcji i padły ofiarą oszusta internetowego. Tylko wczoraj funkcjonariusze otrzymali trzy zgłoszenia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z wykorzystaniem sieci.  Zwykle sprawy oszustw zdarzają się przy zakupie telefonów komórkowych, sprzętu elektronicznego oraz markowej odzieży. Osoba oferująca sprzedaż kusi potencjalną ofiarę niską, zaniżoną ceną za wartościowy towar.

Jak się chronić przed oszustami internetowymi ?

1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego.

2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.

4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.

5. Wybierz bezpieczną przesyłkę (ubezpieczona lub poprzez pośrednika).

6. Kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, pozwoli to uniknąć kupowania telefonów kradzionych, sprzedawanych bez dokumentów.

7. Przy zamówieniu sprzętu elektronicznego zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi.

8. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.

9. Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany np. dostaniesz puste pudełko lub mimo wpłacenia pieniędzy nie dostaniesz zamówionego towaru zgłoś się na policję.

10. Jeśli płacisz przelewem, zrób to na sprawdzony numer konta. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze sprzedającym za pomocą bezpiecznych linków. Nigdy nie odpowiadaj na oferty sprzedaży poza aukcjami.

11. "nie kupuj kota w worku" - pamiętaj, że niemożliwe jest aby towar był w cenie trzykrotnie niższej od identycznego towaru w sklepach, może wówczas pochodzić z przestępstwa lub wcale go nie otrzymasz i zostaniesz oszukany.

12. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https".

13. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

 
Jak zadbać o własne konto?

- Zabezpiecz je mocnym hasłem, kombinacją dużych i małych liter oraz cyfr.

- Nikomu go nie udostępniaj.

- Zawsze sprawdzaj czy prawidłowo logujesz się w danym serwisie.

- Nie odpowiadaj na e-maile, w których ktoś prosi Cię o podanie hasła, nawet jeśli podaje się za pracownika danego serwisu.

  • Bezpieczne zakupy w sieci
Powrót na górę strony